ANKETA HUP-a: Poduzetnici slavonskih županija istaknuli  prioritete

1219 0

Poduzetnici slavonskih županija kao prioritete istaknuli ukidanje administrativnih opterećenja, ukidanje ili smanjenje prireza i drugih davanja i pojednostavljenje procedura za izdavanje dozvola i uvjerenja

 

Zagreb, 1. lipnja 2021. – HUP je u svibnju proveo istraživanje među svojim članicama s ciljem ispitivanja očekivanja poduzetnika od predstavnika lokalne i regionalne samouprave u narednom razdoblju. Anketu smo pokrenuli jer smatramo da je u trenutku formiranja lokalnih vlasti važnije nego ikad donositeljima odluka prenijeti stavove i očekivanja poslovne zajednice te ih usmjeriti u njihovom djelovanju prema donošenju politika koje će omogućiti rast i razvoj privatnog sektora, bolje poslovno i investicijsko okruženje te osigurati dugoročnu otpornost i oporavak od jedne od najgorih kriza s kojima se naše gospodarstvo suočilo u posljednjih 25 godina.

Poduzetnici pet slavonskih županija – Brodsko-posavske, Vukovarsko-srijemske, Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske i Požeško-slavonske koji su se odazvali HUP-ovoj anketi zapošljavaju više od 3.500 zaposlenika. Većina anketiranih slavonskih poduzetnika dolazi iz udruge malih i srednjih poduzetnika, zatim sektora prehrambene industrije i poljoprivrede i drvne industrije. Čak 97% anketiranih pristupilo je glasovanju u prvom krugu lokalnih izbora.

Anketom se pokušalo saznati i mišljenje poduzetnika o tome u kojem dijelu donošenja ključnih razvojnih politika i ciljeva vide najveći prostor za poboljšanje, a istraživanje je segmentirano na gradsku/općinsku vlast te zasebno regionalnu/županijsku samoupravu.

OČEKIVANJA OD LOKALNE VLASTI – GRADOVI I OPĆINE

Kao top tri prioriteta koja općinska / gradska vlast mora odmah učiniti za poticanje oporavka poduzetništva članovi HUP-a iz regije Slavonija su istaknuli:

  • Ukidanje administrativnih opterećenja
  • Ukidanje ili smanjenje prireza i drugih davanja
  • Pojednostavljenje procedura za izdavanje raznih dozvola i uvjerenja 

 

Prosječna ocjena gradske/ općinske vlasti prema mišljenju HUP-ovih poduzetnika za poticanje poduzetništva i poduzetničke klime je slabašna dvojka (prosjek 2,3). 

“Iako lokalna vlast ima ograničene ovlasti po pitanju razvoja gospodarstva, može utjecati na stvaranje pozitivnog poduzetničkog okruženja. Osim ulaganja u komunalnu infrastrukturu što je osnovni zadatak lokalnih vlasti, ulaganjima u poduzetničku infrastrukturu i programima bespovratnih potpora manjim i srednjim tvrtkama može se jačati njihova konkurentnost i povećati zaposlenost. Da bi se poticale investicije nužno je provesti digitalizaciju uprave, pojednostaviti administrativne procese te omogućiti brzo i transparentno izdavanje građevinskih dozvola i drugih akata koji su preduvjet poduzetničkih investicija.  Od iznimne važnosti za razvoj poslovanja poduzetnika orijentiranih na svjetsko tržište, iz osječko-baranjske županije, jest uspostavljanje redovitih međunarodnih letova na Zračnoj luci Osijek. Po pitanju prometne infrastrukture još se ističe potreba za brzom željezničkom linijom koja bi povezivala Osijek sa Zagrebom.” – izjavio je Tomislav Krolo, glavni operativni direktor osječke tehnološke tvrtke Orqe i član HUP-a.

OČEKIVANJA OD REGIONALNE SAMOUPRAVE – ŽUPANIJE

Što se tiče županijskih nadležnosti, dodjela bespovratnih potpora poduzetnicima kroz sustave poticajnih mjera i donošenje novih županijskih razvojnih planova s ciljem povlačenja EU sredstava dvije su inicijative koje su poduzetnici istaknuli kao najznačajnije za pokretanje snažnijeg investicijskog ciklusa i otvaranje dodatnih radnih mjesta.

Razlog ukupnog nezadovoljstva poduzetnika vjerojatno leži i u lošem korištenju EU fondova, naime više od 70% anketiranih poduzetnika s područja Slavonije smatra da su se do sada EU fondovi dominantno koristili za razvoj javne infrastrukture lokalne i regionalne samouprave, a više od 40% njih vjeruje da lokalna samouprava nije bila spremna za korištenje EU fondova pa nismo kao društvo od njih imali puno koristi u razvoju poduzetništva.

OČEKIVANJA OD JAVNIH ULAGANJA U KVALITETU ŽIVOTA ZAPOSLENIKA

Poseban dio istraživanja bio je posvećen mogućem poboljšanju kvalitete života građana jer je HUP svjestan da je za zadržavanje ili privlačenje kvalitetnih ljudi, neophodno osigurati balans privatnog i poslovnog života. Ispitanici s područja Slavonije smatraju da je najviše javnih sredstava potrebno uložiti u:

  • Izgradnju ili modernizaciju komunalne infrastrukture – 26%
  • Povećanje javnih površina, izgradnja parkova, šetnica, biciklističkih staza – 20%
  • Izgradnju ili modernizaciju vrtića, osnovnih škola, uključujući i dnevni boravak u nižim razredima – 14%

 

*Na neka pitanja bilo je moguće dati više odgovora

 

Related Post