NEZADOVOLJNI OTKUPNOM CIJENOM PŠENICE

1535 0

NOVA GRADIŠKA, 11. srpanj 2013. – Iako su ove godine očekivali rekordne prinose, proizvođači pšenice ovih dana pokazuju sve više nezadovoljstva kako zbog kiše koja utječe na smanjenje kvalitete, tako i zbog najavljene niske otkupne

cijene od 1,05 kuna za kilogram. U Novoj Gradiški jučer su se, u organizaciji Hrvatske poljoprivredne komore, sastali predstavnici tridesetak proizvođača, otkupljivača i prerađivača te žitarice, a nakon dva sata žučljive rasprave zaključili su kako će proizvođači ponovno „izvući deblji kraj“ prije svega zbog cijene, ali i zbog činjenice da se resorno ministarstvo nedovoljno uključilo u ovaj problem.

 

– Ulaganja u proizvodnju porasla su i 40 posto – tvrdi Antun Vrakić iz Brodsko-posavske županije, koji je završio žetvu pšenice sa svojih 70 hektara, no ne zadovoljava ga najniža cijena od svih na europskim burzama. ”U državi nema reda zahvaljujući ministru poljoprivrede koji nije svjestan situacije u kojoj se nalazi proizvođač – ostavljen na vjetrometini – rekao je.

 

I predsjednik Udruge ratara Osječko-baranjske županije, Viktor Pheiffer, ponuđenu cijenu smatra preniskom no zadovoljan je svojim otkupljivačem i za sada će, kaže, prodati samo dio pšenice skinute s ukupno 85 hektara, dok će ostatak uskladištiti i čekati bolju cijenu za prodaju.

Novogradiškom sastanku nazočio je i predstavnik otkupljivača PIK Vinkovci, (koji još nisu izišli s otkupnom cijenom) Vladimir Džaja, i naglasio kako se cijena formira svaki dan a ona ovisi o parametrima kvalitete i potrebama kupca. No, oni idu na ruku svojim kooperamtima, koji bi s 5.400 hektara mogli skinuti oko 25 tisuća tona pšenice. “Omogućili smo im do kraja kolovoza besplatno uskladištenje, a do tada ih nećemo teretiti ni za repromaterijal. Sami mogu odlučiti u kojem trenutku žele prodati pšenicu, a i nisu je obvezni prodati nama – rekao je Džaja.

 

Preniskom cijenu od 1,05 kuna s kojom je izišla Podravka smatra i predsjednik Odbora za udruge HPK, Stjepan Kunovec.

 

– Ona je preniska i nerealna s obzirom na troškove i prošlogodišnju cijenu od 1,35 kuna pa naš poljoprivredni proizvođač mora osjetiti gubitak – rekao je on prozivajući resorno ministarstvo kako nema strategiju razvoja poljoprivrede.

 

– Naklonjeno je krupnom kapitalu s kojim najvjerojatnije ima kontakte i kreira određena pravila igre u poljoprivrednoj proizvodnji – ustvrdio je i zaključio da u slučaju da cijena pšenice ne bude veća od 1,05 kuna, cijena kruha na policama trgovina mora pasti najmanje za 20-30 posto, inače će efekt zarade imati jedino pekari i trgovački lanci koji dobivaju velike rabate na prehrambene proizvode.

 

Marija RADOŠEVIĆ

Related Post

Autor - 19/09/2019 0
Tradicionalno, početak jeseni u Požegi obilježit će sajam poljoprivrede i seoskog turizma AgroTour Slavonija. Četvrtu godinu zaredom Poljoprivredna televizija će…