OKUČANI, 28. kolovoza 2010. – KUD „Tkanica“ i Okučanci već su devet godina domaćini brojnim kultrno-umjetničkim društvima i folklornim skupinama na manifestaciji pod nazivom „Obnovimo baštinu“. Manifestacija doslovno govori koliko su narodna baština i tradicija ukorijenjeni u svijest naroda i njegov opstanak. Toliko da ih ni rat nije mogao izbrisati. U
Okučanima se okupljaju društva i skupine, bolje rečeno ljudi, koji su u ratnom vihoru prognani iz svojih domova i ostali bez materijalne baštine o kojoj pišem, ponajprije narodnih nošnji. U Okučanima se u dva dana, koliko se održava ova manifestacija, svira, pjeva i igra, ali i pokazuju atraktivne narodne nošnje, koje danas samo rijetke žene znaju napraviti. Frizure koje nose folklorašice sastavni su dio narodne baštine, koja se danas pokazuje na folklornim i sličnim manifestacijama, često neprimjetan. Nekada su frizure bile itekako značajan dio života djevojčica, djevojaka i žena.
Zrinka Grgić, predsjednica KUD-a „Tkanica“, ove je godine u Okučane na stručni skup koji se održava na temu „Obnovimo i očuvajmo narodnu baštinu“ pozvala Milana Rosića, stručnog koreografa koji je značajan dio svog života posvetio folkloru i svemu onome što je uz folklor vezano, od tradicijskih običaja do frizura koje su se nekada nosile. Izrada etno frizura upravo je i bila tema ovogodišnjeg stručnog skupa.
Posavina
Uz pomoć Ljiljane Pekić iz Batrine i mladih djevojaka Valentine Vlaović, Marije Akmačić i Helene Renka okupljenim predsjednicima i voditeljima društava predstavio je frizure novogradiške Posavine i mjesta Orubica i Davor, Paurije i sela u brdskom dijelu novogradiškog kraja, koje su jednostavnije za napraviti i nemaju puno ukrasa. Frizura, koja se negdje zove coklanje, a negdje kuštranje, a nosile su ih mlade djevojke pred udaju u selima istočno od Nove Gradiške je puno zahtijevnija za napraviti. Izradila ju je Ljiljana Pekić. Govoreći o tim frizurama Milan Rosić je slikovito govorio o životu u vremenu kada je frizura koje su nosile djevojke govorila o njihovoj dobi i životnim prekretnicama, kao što je udaja.
Paurija
– Da bi se napravila jedna frizura, kao što je kuštranje, treba znanja, vremena i strpljenja, kaže Ljiljana Pekić i dodaje da je trebalo ustati u tri sata i napraviti frizure djevojkama iz KUD-a „Školadija“ prije odlaska u Đakovo na „Đakovačke vezove“. Danas malo tko zna praviti takve frizure iako su, nazovimo to tehnikama, lakše za napraviti jer se ne mora upotrebljavati svinjska mast ili pivo.
Kuštranje