Megakolon je progresivna lokalna ili potpuna distenzija (proširenje) kolona (debelog crijeva), te gubitak njegova motiliteta. Gubitak motiliteta dovodi do retencije (nemogućnost istiskivanja) fecesa koja se mannifestira kao kronični začep,
koji se s vremenom pogoršava pa može doći do intoksikacije nastale štetnim produktima metabolizma bakterija debelog crijeva, a u konačnici i uginuća životinje.
Defekacija ili pražnjenje ampule rektuma predstavlja skup refleksnih radnji pomoću kojih se životinja oslobađa ekskremenata. Centar za defekaciju nalazi se u stražnjem dijelu slabinske kralježnice. Podražaji za defekaciju potječu od punjenosti ampule rektuma (rektum-ravno crijevo, završni dio debelog crijeva), odnosno rastezanja njegove stijenke. Refleksni akt defeciranja, tj. kontrakcije rektuma i završnog dijela kolona podupire stezanje trbušnih mišića, pod utjecajem volje naročito kod mesojeda jer kod njih sudjeluju i uvjetni refleksi i kora velikog mozga. Zbog permanentne rastegnutosti stjenke cijelog debelog crijeva može doći do poremetnje u inervaciji jer je zbog stalne punjenosti crijeva i rastezanja stjenke podražaj za defekaciju stalno prisutan ili više uopće ne reagira na podražaj.
Mačke pate od megakolona puno češće nego psi. Prednji dio kolona ima važnu ulogu u apsorpciji vode i elektrolita iz sadržaja crijeva. Stražnji dio kolona pohranjuje i periodički eliminira feces iz organizma van. Peristaltika kolona je pasivna (regulira je simpatikus i parasimpatikus), a defekacija je voljni akt. Longitudinalni i cirkularni mišići odgovorni su za motilitet i tonus kolona. Motilitet je inerviran gastrointestinalnim hormonima i inervacijom kolona. Megakolon može biti nasljedan i javlja se kod sijamskih mačaka, ali može se javiti i kod drugih pasmina te mješanaca. Stečeni megakolon javlja se zbog organskih oštećenja (anatomsko oštećenje zdjelice npr. zbog traume u području zdjeličnog pojasa, nakupljanja dlaka koje životinja proguta prilikom održavanja higijene – lizanjem, neoplazije i suženja unutar lumena crijeva), metaboličkih abnormalnosti (hiperkaliemija), neuroloških poremećaja ili je idiopatskog tj. nepoznatog uzroka (u 62% slučajeva). Vlasnici najčešće zamijete kroničan začep u mačke koji bude povezano sa vomitusom tj. povraćanjem životinje. Palpacijom abdomena zabilježena je bol te jaka napetost trbušne stjenke, kolon je zadebljao cijelom svojom dužinom. Bez sedativa je gotovo nemoguće eliminirati uzrok distalne obstrukcije i deformacije zdjeličnog kanala. Fekalna masa (fekaliti) se evakuiraju pod anesetezijom, najčešće otvaranjem laparatomijom tj. operativnim putem.
Rentgenološka pretraga je dovoljna za postavljanje dijagnoze i vrlo je važna da se otkrije ako postoji stara trauma zdjelice koja je često uzrog deformacije kanala zdjelice. Megakolon je moguće dijagnosticirati i putem ultrazvuka. Liječenje samo lijekovima najčešće nije dovoljno, megakolon najčešće nije moguće izlječiti samo s lijekovima. Koriste se prokinetici za tretiranje kolona, no nisu dostupni u svim zemljama i laksativi (laktuloza, parafin…). Dijeta kod takvih pacijenata se osniva na povećanoj razini vlakana, treba se paziti na fizikalna i kemijska svojstva vlakana jer se ona jako razlikuju kod raznih vrsta vlakana. Kod težih slučajeva koriste se laksativni učinci topivih vlakana (npr. Psyllium vlakna). Fermentativni ugljikohidrati kao laktuloza i laktoza se također preporučuju kod začepa. Najjčešće korištena topiva vlakna su još i srž repe, pektin iz mrkve ili voća). Njih crijevne bakterije lagano probavljaju i njihovi produkti pozitivno djeluju na motilitet crijeva. Kod primjene vlakana i ovih preparata treba paziti na količinu jer mogu izazvati i osmotski proljev kod prevelike količine. Doza treba biti pažljivo određena tako da pacijent proizvodi blago vlažnu stolicu sa povećanom kiselošću. Jetrica, mlijeko i mliječni proizvodi imaju isto blago laksativni učinak. Količina netopivih vlakana (npr. celuloza) treba biti smanjena jer ona navlače vodu i povećavaju količinu sadržaja u debelom crijevu. S obzirom da i stimuliraju peristaltiku i njih se koristi u dijetama koje su indicirane kod začepa (na tržištu postoji i komercijalna hrana od Hills-a w/d, koja se izdaje na veterinarski recept). Hrana koja sadrži topiva vlakna psyllium, frukto-oligosaharide (prebiotska vlakna za sintezu dobrih bakterija-probiotika), hidrolizirani kvasac (manan-oligosaharid, također prebiotik) je Fibreresponse Royal Canin-potpuna dijetetska hrana za mačke sa opstipacijom.
Na tržištu postoji još i Malt pasta, a svrha joj je da kroz nekoliko primjena mjesečno pomogne životinji da izbaci bez poteškoća svu nakupljenu dlaku iz probavnog sustava! Ugodnog je okusa, pakirana u jednostavne aplikatore koji olakšavaju aplikaciju te životinja nakon nekoliko primjena nauči na njezin okus te ju rado uzima!
Za sve dodatne informacije posavjetujte se sa Vašim veterinarom!