Ušteda za zdravstvo i rasterećenje za 25 Novogradiščana koji na dijalizu idu u Požegu i Slavonski Brod
NOVA GRADIŠKA, 13. rujan 2012. – Čeka se samo prethodna suglasnost Brodsko-posavske županije za prihvat donacije za građevinske radove i adaptaciju prostora za formiranje Centra za dijalizu u Općoj bolnici Nova Gradiška, što bi se trebalo dogoditi na sjednici Županijske skupštine 18. rujna, pa da se konačno riješi problem naših sugrađana koji po zdravstvene usluge kronične hemodijalize moraju u Slavonski Brod ili Požegu.
-Upravno vijeće Opće bolnice Nova Gradiška je 2008. godine donijelo odluku o osnivanju Odjela za hemodijalizu u sastavu Službe za unutarnje bolesti. Od tada datiraju pokušaji dobivanja potrebnih suglasnosti od nadležnih državnih tijela za proširenje djelatnosti osnivanjem Centra za hemodijalizu.
Ocjenjujući postojeću situaciju po pitanju dostupnosti usluga kronične hemodijalize Savjet za zdravlje Brodsko-posavske županije je prilikom razmatranja mogućnosti unapređenja zdravstvene zaštite u županiji predvidio osnivanje Centra za hemodijalizu u Općoj bolnici Nova Gradiška.
Obradom podataka došlo se do zaključka da 25 osiguranika sa mjestom stanovanja u Novoj Gradiški i njenoj blizini koristi usluge kronične dijalize u Općoj bolnici „Dr. Josip Benčević“ Slavonski Brod i Općoj županijskoj bolnici Požega.
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje – direkcija u Zagrebu, dao je suglasnost za osnivanje djelatnosti hemodijalize u Općoj bolnici Nova Gradiška.
Kako je uz navedenu suglasnost potrebna i suglasnost Ministarstva zdravlja, zatražili smo i tu suglasnost, te dostavili pismo namjere tvrtke Medilab iz Zagreba, koja našoj ustanovi daje donaciju za građevinske radove na adaptaciji i rekonstrukciji prostora za potrebe novog Centra za dijalizu u iznosu od 650.000 kuna s PDV-om.
Nadležno ministarstvo je zatražilo dopunu dokumentacije, odnosno suglasnost osnivača (Brodsko-posavska županija) za prihvat donacije – navodi dr. Dražen Oršulić, ravnatelj Opće bolnice Nova Gradiška u zahtjevu da Brodsko-posavska da suglasnost za prihvat donacije i formiranje Centra za dijalizu u Općoj bolnici Nova Gradiška.
Za očekivati je da će članovi županijske Skupštine dići ruko za suglasnost, a Novogradiščani više neće morati na dijalizu u Slavonski Bord i Požegu.
Dijaliza je metoda odstranjivanja otpadih produkata u slučaju zatajenja bubrega i jedna je od tri terapije za zamjenu funkcije bubrega. Druge dvije su transplantacija bubrega i peritonealna dijaliza. Od svih terapija hemodijaliza je najčešći oblik liječenja bolesnika s terminalnim zatajenjem bubrega. Rutinska hemodijaliza se obavlja najčešće kod pokretnih pacijenata koji dolaze u bolnice ili druge ustanove opremljene za hemodijalizu. Hemodijalizu na klinikama obavljaju specijalizirane medicinske sestre i tehničari. Veoma rijetko hemodijaliza se obavlja i u kući.Većina bolesnika dijalizira se 3 puta tjedno, a postupak prosječno traje 4 sata.