Svjetski dan prve pomoći danas je na središnjem gradskom trgu obilježilo Gradsko društvo Crvenog križa. Bila je to ponovo prigoda da mladež Crvenog križa u suradnji s Hitnom medicinskom pomoći, patronažnom službom i Policijom građanima
prikaže pružanje prve pomoći unesrećenim osobama. Građani su se mogli upoznati i s drugim djelatnostima Crvenog križa, te kontrolirati tlak i šećer u krvi.
Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca ističe da nitko nije izuzet rizika od ozljeđivanja, a da svi imamo sposobnost naučiti pružati prvu pomoć. Također ističe da je za spašavanje života, uz kontinuirano stjecanje i obnavljanje znanja i vještina postupaka prve pomoći, izuzetno važno izgrađivati svijest o potrebi solidarnog pomaganja i primjeni naučenih vještina u neželjenim životnim situacijama kao i u situacijama masovnih nesreća i katastrofa.
Iako se prva pomoć smatra primarnom dužnosti svakog građanina, još uvijek veliki broj ljudi, i to upravo onih koji su pod većim rizikom od ozljeđivanja, nije obuhvaćen standardnim edukativnim programima koje provode nacionalna društva Crvenog križa i Crvenog polumjeseca. Zbog toga je Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca preporučila da se ove godine Svjetski dan prve pomoći posveti upravo ovim osjetljivim skupinama pod geslom “Prva pomoć za vulnerabilne skupine”.
U skladu s time, Hrvatski Crveni križ odlučio je posvetiti Svjetski dan prve pomoći djeci, budući da su ozljede vodeći uzrok smrti djece i adolescenata u dobi do 19 godina. Ocjena stanja sigurnosti djece u Hrvatskoj, napravljena u sklopu međunarodnog projekta “TACTIS” koji se u Hrvatskoj provodi pod koordinacijom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, upućuje na nužnost daljnjeg rada u cilju poboljšanja prevencije ozljeda djece, posebno onih uzrokovanih padovima, utapanjem, opeklinama, gušenjem te njihove sigurnosti kao pješaka i putnika.