Predstavljena druga zbirka pjesama „50 sati leta“ Andreja Đeraja

1359 0

Autorica Ivanka Herceg

NOVA GRADIŠKA – „50 sati leta“ naslov je druge po redu zbirke pjesama mladog novogradiškog pjesnika Andreja Đeraja, studenta socijalnoga rada na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Predstavljena je 13. travnjau Domu kuture u organizaciji Ogranka Matice hrvatske u Novoj Gradiški i Pučkog otvorenog učilišta „Matija Antun Relković“. Uz autora, predstavile su ju prof. Vjekoslava Bagarić, predsjednica Ogranka i prof. Danijela Juranović, ravnateljica Učilišta, a oplemili glazbenim nastupom Nina Ćorić, cijenjena flamenco pjevačica i organizatorica Flamenco festivala u RH i gitarist Goran Žegarac.

Posebnost, višedimenzionalnost i jedinstvenost Đerajeva izraza prepoznata je i nagrađena i na Goranovom proljeću 2018. kada je osvojio drugu nagradu u kategoriji srednjih škola. Godine 2019. pobijeđuje na Pjesničkim susretima u Drenovcima i nagrađen je izdavanjem rukopisnoga prvijenca, koji je objavljen 2020. u izdanju Knjižnice u Drenovcima. Pjesme su mu prošle godine objavljene i u Zborniku „Knjževna riječ 3“ slavonsko-baranjsko-srijemskoga ogranka Društva hrvatskih književnika. Objavljivao je i u drugim Zbornicima pripadajućih natječaja na kojima je sudjelovao.

-Zbirka 50 sati leta obuhvaća 30 poetskih uradaka podijeljenih u tri, uvjetno rečeno, cjeline, u kojima autor interdisciplinarno i intermedijalno povezuje pjesnički sadržaj s drugim umjetnostima i znanstvenim sadržajima. Izražava se sinestezijski, metaforično, simbolično uz često brisanje granica između umjetničkoga i svakodnevnoga. Pokazuje odličnu mjeru usvojenosti književnopovijesnih i književnokritičkih znanja, na suptilan način daje kritiku vlastitoga pjesničkoga izraza, Ova zbirka oslikava zrelost i nepobitno teorijsko znanje, ali i analitičko promišljanje sadržaja.Opetovani čitanjem spoznajemo svu dubinu pjesničkoga izraza i razne mogućnosti pristupa stihovima u kojima autor ne artikulira opće jasnu misao, već izazovno nudi različite interpretaciie, naglašava i potencira subjektivan odnos na relaciji autor-čitatelj- istaknula je,među ostalim,predstavljajući zbirku, profesorica Juranović, koja je i autorica Predgovora ove Zbirke.
Druga samostalna zbirka Andreja Đeraja objavljena je u nakladi Ogranka Matice hrvatske u Novoj Gradiški u sklopu projekta „Poticanje stvaralaštva mladih novogradiškoga kraja kroz pisanu riječ, narodni i i likovni izraz“. S projektom je upoznala prof. Vjekoslava Bagarić, predsjednica Ogranka i urednica Zbirke te istaknula kako je i ovaj projekt jedinstven u okviru rada Ogranaka Matice hrvatske. Najavila je ujedno i predstavljanje dvije zbirke priča i stihovane slikovnice, također izdanja koja su svjetlo dana ugledala zahvaljujući spomenutom projektu.

S pjesničkim izrazom Andreja Đeraja susrela se, kako je istaknula, prilikom izdavanja dvobroja matičina Godišnjaka (19/20) u kojemu su mu objavljene tri pjesme, a o tomu što o autoru otkrivaju njegovi uratci u ovoj zbirci istaknula kako se radi o intelektualnoj i angažiranoj poeziji u labirintu jezika.

-One ne robuju interpunkciji, ni grafičkom obliku nekom simetričnom. One su neobične, kako sadržajno, tako i grafički vizualno, a moram reći i jedinstvenog vlastitog pjesničkog jezika u suglasju ili nesuglasju s vremenom u kojemu živimo svi mi i danas-naglasila je prof. Bagarić.
Prva i druga zbirka pjesama Andreja Đeraja, „Reinkarnacija“ i „50 sati leta“,povezane su motivski, a inspiracija mu je svakodnevica, neobična preokupiranost svemirom, brojevima, svim vrstama umjetnosti, kao i samom književnom teorijom, potvrdio je to i sam autor te naglasio kako je glavna sličnost obje zbrike pristup pisanju.

-Sam način na koji pristupam svojim mislima i na koji ih oblikujem u produkt pjesme ostaje isti. Razlika je zapravo to što je prvijenac obuhvatio opus svega što sam napisao u periodu od 4 godine, dok je „50 sati leta“ više organska cjelina.I to je doprinijelo, rekao bih, skladnosti, a zbirke su i dalje povezane motivski-istaknuo je Andrej Đeraj.

Raniji Đerajevi stihovi, ali i stihovi u ovoj zbrici pokazuju kako je nepovratno pokrenut proces zadobivanja i potvrđivanja pjesničkoga identiteta čije će nove filozofsko-poetske misli zasigurno naći svoju publiku, ali i mjesto u suvremenoj hrvatskoj poeziji.

Related Post