Foto Policija brodsko-posavska , Ilustracija
Policija upozorava građane da ne dijelite svoje bankovne podatke!
SLAVONSKI BROD, 8. svibnja 2024. – Iako policija često upozorava građane na prijevare preko interneta i da ne dijele svoje bankovne podatke prijevare se događaju i lakovjernim i neopreznim građanima prazne računi. Kriminalci su domišljati i na razne načine uspiju nagovoriti građana da im ustupe bankovne podatke.
Djelatnici Službe kriminalističke policije, Policijske uprave brodsko-posavske, su jučer .zaprimili kaznenu prijavu od 44-godišnjaka koji je 21. veljače primio telefonski poziv od nepoznate osobe koja mu je rekla da na njegovom računu, preko kojega je prije desetak godina trgovao dionicama postoji iznos od 7000 eura. Da bi mu izvršili uplatu zatražila je bankovne podatke koje je oštećeni ustupio. Kada je provjerio stanje na bankovnom računu vidi je da mu je skinuto nekoliko tisuća eura.
Djelatnici Policijske uprave brodsko-posavske su i jučer zaprimili dvije kaznene prijave od 49-godišnjaka i 31-godišnjaka.
Oštećeni 49-godišnjak je 12. ožujka primio telefonski poziv od nepoznate osobe koja mu je izjavila da se bavi ulaganjem u kriptovalute i da je njegov maloljetni sin zaradio oko 7000 eura. S obzirom da je maloljetan, rekao da će novac isplatiti na njegov račun. Zatražio je i dobio bankovne podatke. Oštećeni je potom ustanovio da mu je s računa skinuto nekoliko stotina eura.
U drugom slučaju 31-godišnjak je 29. ožujka putem interneta oglasio prodaju perilice posuđa. Ubrzo mu se javila nepoznata osoba s kojom je dogovorio prodaju, a neznanac ga je uputio da prati poveznicu koju mu je poslao, radi registriranja i uplate dogovorenog novčanog iznosa što je i učinio. Kada je shvatio da je prevaren ustanovio je da mu na računu nedostaje nekoliko tisuća eura.
Policijski službenici nastavljaju daljnji rad i kriminalističko istraživanje u cilju pronalaska počinitelja kaznenog djela Računalne prijevare.
Policija upozorava i podsjeća građane
Kako bi izbjegli takve prijevare, prije svega je potrebno biti sumnjičav prema svim ponudama koje nude nerealno visoke prinose u vrlo kratkom razdoblju – to je prvi i najočigledniji znak da se radi o prijevarnim namjerama.
Tijekom komunikacije nikome se ne bi smjeli dostavljati povjerljivi osobni podaci, fotografije osobnih isprava, bankovnih kartica, kao ni slati jednokratne zaporke aplikacija Internet bankarstva ni druge podatke za autorizaciju bankovnih transakcija.
Više informacija o različitim oblicima internetskih prijevara te savjete kako se zaštiti, možete pronaći na internetskim stranicama policije i na YouTube kanalu MUP-a .
Upozoravamo građane da ne nasjedaju na prijevare putem društvenih mreža, a pogotovo da ne dijele svoje osobne podatke i podatke o platnim karticama nepoznatim osobama i neovlaštenim trgovinama- poručuju građanima.