DAN DOBROVOLJNIH DAROVATELJA KRVI: Daju krv da bi spasili život 

1660 0

Autor Franjo Samardžić

NOVA  GRADIŠKA, 9.  studeni 2021. – U povodu Dana dobrovoljnih davatelja krvi, Gradsko društvo Crvenog križa Nova Gradiška  tradicionalno je jučer  okupilo   dobrovoljne darovatelje krvi s novogradiškog područja da im zahvali na  humanosti i darovanoj krvi, a   višestrukim darovateljima svečano dodjeli priznanja.  Minutom šutnje odana je počast  preminulim dobrovoljnim darovateljima.  

 Ujedno je obilježen  i Dan dobrovoljnih darivatelja krvi  za koji je predsjednik Hrvatskog Crvenog križa dr. Josip Jelić rekao da je najveći  praznik humanosti, a u doba ratova i besćutnosti dobrovoljno darivanje  krvi snažna  poruka humanosti.  Dodao je da je smisao života čovjek ističući  da su  dobrovoljni davatelji krvi svjesni  da imati krvi za bolesne i unesrećene znači da čovjek neće umrijeti. 

Dr. Josip Jelić   pohvalio je Gradsko društvo Crvenog križa Nova Gradiška ističući da  novogradiški kraj, u odnosu na broj stanovnika, ima zavidne rezultate po  prikupljenim dozama krvi. Još je jednom odao priznanje  novogradiškim dobrovoljnim davateljima krvi  naglašavajući  njihovu svjesnost   da dati krv znači dati sebe bez ikakvih posljedica s ciljem  da se spasi život.

Čestitke  dobrovoljnim davateljima, govoreći o značaju dobrovoljnog davanja krvi, uputio je Dario Pauković, ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa. Čestitali su im  zamjenik novogradiškog gradonačelnika Borislav Vidošić, predsjednica Gradskog odbora CK Nova Gradiška Zrinka Ferenčina i Mato Modrić, predsjednik Skupštine Crvenog križa Brodsko-posavske županije. 

Priznanja su uručili dr. Josip Jelić, Dario Pauković, Zrinka Ferenčina, Mato Modrić i Franjo Pavlović dugogodišnji  ravnatelj  GD CK Nova Gradiška, sada u mirovini. 

Za 100 puta darovanu krv, Zahvalnicu, Medalju, Županijsko priznanje i novčanu nagradu Općine Nova Kapela dobio je  Ivan Dročić iz Bilog Briga. Uručili su ih dr. Josip Jelić i Ivan Šmit, općinski načelnik u Novoj Kapeli. 

 Zahvalnicu, Medalju i Priznanje Crvenog križa Brodsko posavske županije za 75 puta darovanu krv primili su Mario Čuturić, Stjepan Dubinko i Ivan Galik. 

Priznanja za 25 puta darovanu krv (kao muškarci 40) primili su Sandra Ivanović i Jelena Mihić. Priznanja za 35 puta darovanu krvi (kao muškarci 50) primili su Smiljana Benić i Anica Katarina.

Priznanja i Zahvalnice za 40 puta darovanu krvi primili su Miroslav Lovrić, Stjepan Maričević, Zdenko Marić, Branko Marjanović, Mario Miličević, Tomislav Orlovac, Milan Ranisavljević, Stjepan Šišić, Tomislav Šnaubert i Ivan Zadro.

Priznanja i Zahvalnice za 50 puta darovanu krvi primili su Željko Apanović, Jurica Borojević, Nikola Božić, Zvonko Brlić, Slavko Jakešević, Tomislav Marić, Stipo Rimac i Marijan Ruškan.

Related Post