ProknjižiMe by Mirela Relković: Ponovimo

799 0

Svako ponavljanje gradiva ima za cilj proširenje svog znanja, pa tako želim opet u kratkim crtama napisati: Zašto postati poduzetnik u Hrvatskoj i kako to postići?
Evo par smjernica:

  1. Ideja i planiranje: Prvo morate imati jasnu poslovnu ideju. Razmotrite koje proizvode ili usluge ćete ponuditi i istražite tržište kako biste razumjeli potražnju. Također, važno je izraditi poslovni plan koji će obuhvatiti vašu strategiju, ciljeve, financijske projekcije i marketinški plan.
  2. Odabir pravne strukture: Morate odlučiti o pravnoj strukturi vašeg poslovanja. U Hrvatskoj najčešće korištene pravne strukture su obrt, društvo s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) ili dioničko društvo (d.d.). Odabir ovisi o vašim potrebama i planovima za budućnost.
  3. Registracija: Nakon što odaberete pravnu strukturu, morate registrirati svoje poslovanje. To uključuje ispunjavanje odgovarajućih obrazaca i registraciju kod nadležnih tijela, kao što je Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta. Također ćete morati dobiti OIB (Osobni identifikacijski broj) za poslovne svrhe.
  4. Financijsko planiranje: Razmislite o financijskom aspektu vašeg poslovanja. Postavite bankovni račun za poslovanje i razmislite o izvorima financiranja, budžetiranju i vođenju financijskih evidencija.
  5. Porezi i doprinosi: Morate se registrirati za PDV (porez na dodanu vrijednost) ako planirate prodavati proizvode ili usluge koje su obuhvaćene PDV-om. Također, trebate plaćati poreze i doprinose za sebe i svoje zaposlenike.
  6. Poslovno bankarstvo: Otvorite poslovni bankovni račun kako biste razdvajali poslovne i osobne financije. To će olakšati praćenje financija i ispunjavanje poreznih obveza.
  7. Pravne obveze: Provjerite sve zakonske obveze i regulacije koje se odnose na vašu vrstu poslovanja. To uključuje dozvole, dozvole za specifične vrste djelatnosti te pridržavanje radnog zakonodavstva.
  8. Marketing i promocija: Razmislite o strategijama marketinga i promocije kako biste privukli klijente i kupce. Pravilno planiranje marketinških aktivnosti ključno je za uspješno poslovanje.
  9. Edukacija i umreženje: Razmotrite sudjelovanje u obukama, seminarima i umreženju kako biste stekli dodatno znanje i povezali se s drugim poduzetnicima.
  10. Održavanje poslovanja: Nakon što započnete poslovanje, važno je kontinuirano pratiti svoje aktivnosti, prilagođavati se promjenama na tržištu i razvijati svoje poslovanje.

I naravno morate znati da niti u jednoj državnoj instituciji nećete dobiti cjelovite odgovore, samo u onoj domeni koja njih obuhvaća. Ostatak ide prema savjetničkim i računovodstvenim uredima koji zbog svog iznimnog iskustva, imaju odgovore na jednom mjestu.

Zato prije svega još jednom prije svakog početKa – prvo savjetovanje, tada sve ostalo…jer ovih 10 točaka je toliko šturo da niti ne možete zamisliti što vas sve čeka…

 

Mirela

#poduzetničkimindset #računajtenauspjeh #kontoar #proknjižime #hgk

Related Post