Senat Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku je donio odluku o osnivanju Sveučilišta Slavonski Brod. Na potezu je Vlada i Ministarstvo. Tom odlukom pomoći ćete studentima da lakše studiraju u svom gradu i županiji
ZAGREB – U Hrvatskom saboru je raspravljen Zakon o obavljanju studentskih poslova koji je ocijenjen od svih zastupničkih klubova kao pozitivan u smislu barem djelomičnog rješavanja mnogobrojnih studentskih problema pri zapošljavanju. Posebno su Zakon s nestrpljenjem dočekali studenti koji kažu kako je studenski rad izrabljivanje neplaćanjem studentskog rada posebice rada u vrijeme blagdana i državnih praznika. U ime Kluba HSS-a o predloženom Zakonu je raspravljao saborski zastupnik Davor Vlaović koji je rekao kako su upravo nezadovoljni studenti, svojim pritiscima, ubrzali proceduru donošenja Zakona i dali mnoge primjedbe na isti.
„Konačno je došlo vrijeme za donošenje ovog Zakona koji će zaštititi studente koji svojim radom priskrbljuju za troškove studiranja , mnogima je taj rad jedini izvor prihoda jer roditelji nisu u mogućnosti, zbog malih primanja financirati njihovo studiranje. Bilo bi idealno kada bi svi studenti mogli upisati redovno fakultet i kada ne bi morali zarađivati za vlastiti studij. Vjerujemo da će i hrvatsko društvo nekada dosegnuti taj socijalni stadij.
Problem su i upisne kvote na fakultetima. Fakultet je obrazovna ustanova u kojoj mladi povećavaju svoje kompetencije, a ne profitna organizacija koja se financira iz školarina izvanrednih studenata.“
Vlaović je rekao kako je vrijeme da Hrvatska postane društvo koje mladima osigurati redovne upise na željene fakultete povećanjem upisnih kvota jer je to, uz osiguranje radnih mjesta nakon završetka studija, način na koji Hrvatska može postati konkurentna i poželjna za život mladim ljudima. Pozitivnim je ocijenio, kao i ostali zastupnici koji su raspravljali na tu temu, izjednačavanje redovnih i izvanrednih studenata po pitanju studentskog rada jer na taj način studenti, koji su zbog smanjenih upisnih kvota, fakultet upisali izvanredno imaju jednako pravo na rad uz studiranje.
U Saboru su izrečene sumnje u dobronamjernost poslodavaca i mogućnost otpuštanja radnika i zapošljavanje studenata za koje su obvezna davanja znatno manja. Sam Vlaović i HSS su nezadovoljni odredbama koje onemogućavaju studentski rad nositeljima i članovima OPG-ova i onima koji se bave djelatnošću šumarstva i poljoprivrede. Pojašnjava to kao dvostruko kažnjavanje mladih poljoprivrednika koji ne mogu biti redovni studenti, predloženim Zakonom niti obavljati povremene studentske poslove, a upravo su oni ti na čijem će se radu bazirati proizvodnja hrane u Hrvatskoj. Zato im treba dati jednaku priliku. Vlaović se založio i za bolje vrednovanje cijene studentskog rada i njeno usklađivanje s minimalnom plaćom barem dva puta godišnje jer se očekuje i rast minimalne plaće.
„Studenti i studentski rad ne smiju bit zakinuti! Očekujemo rast minimalne plaće barem do razine 5.000 kn, pa će biti potrebno usklađivati i studentske naknade minimalno svakih šest mjeseci. Studenti kažu da neki naručitelji ne plaćaju sav njihov rad, a posebno rad nedjeljom i blagdanom. Tražimo objavu lista neplatiša studentskog rada. Neki studenti rade poslove u struci, njima to treba biti priznato kao radno iskustvo.“
Vlaović se posebno osvrnuo na rad studenata nakon diplomiranja rekavši: „Ako smo dužnosnicima dali pravo korištenja naknade pune plaće šest mjeseci i šest mjeseci polovine plaće nakon završetka mandata onda omogućimo studentima da barem šest mjeseci rade studentske poslove nakon diplomiranja. U tom periodu realnije je da će pronaći stalno zaposlenje.“
Na kraju izlaganja iskoristio je priliku pozvati nadležne za davanje dopusnice slavonskobrodskom sveučilištu upitavši : „ U kojoj je fazi osnivanje sveučilišta u Slavonskom Brodu,senat Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku je donio odluku o osnivanju Sveučilišta Slavonski Brod. Na potezu je Vlada i Ministarstvo. Tom odlukom pomoći ćete studentima da lakše studiraju u svom gradu i županiji.“