SLAVONSKI BROD – Turistička zajednica Brodsko – posavske županije i dalje bilježi odlične statističke turističke rezultate za razdoblje siječanj – ožujka 2023/2022.g
Informacije o tržištima – informacija o tijeku sezone , turistička statistika koja su evidentirana u e – Visitor sustavu na web stranici Hrvatske turističke zajednice pokazuju da je Brodsko – posavska županija od svih 21 županije u Hrvatskoj zauzela drugo mjesto , odnosno indeks od 176,05 ili 76,05 % više noćenja turista u odnosu na prethodnu godinu za isto razdoblje.
Ostvareno je ukupno 14.998 noćenja u odnosu na 2022.g. kada je ostvareno 8.519 noćenja za isti period.
Od ostvarenih 14. 998 noćenja za prvo tromjesečje strani turisti su ostvarili 6. 452 noćenja a domaći 8.546.
Ispred naše županije veći rast noćenja bilježi jedino Vukovarsko srijemska županija .
Što se pak tiče zabilježenih dolazaka turista tada smo od svih županija u Hrvatskoj zauzeli peto mjesto te ostvarili index od 154,61 ili 54,61 % više dolazaka u odnosu na prethodnu godinu za isto razdoblje.
Svi ovi podaci govore da je naša županija danas poznata kao destinacija kulturnog, aktivnog i ruralnog turizma, ali i raj za gurmane s autohtonom kuhinjom i okusima baziranim na zdravim lokalnim namirnicama.
Brodsko – posavska županija najvećim je dijelom ruralni prostor , udaljena je niti dva sata od Zagreba a opet daleko od gužvi , kutak zelenog raja u kojem se može uživati u interakciji s prirodom. Bogati smo tradicionalnim i urbanim manifestacijama-sjajan izbor za svako doba godine
Bilo da ste ljubitelj kulturnih i povijesnih sadržaja od siječnja do prosinca uživat ćete u brojnim manifestacijama širom naše županije.
Sve atraktivne lokacije u županiji su najviše desetak kilometara od izlaza s autoceste – od tek otvorenih OPG do onih sa dugom tradicijom u ruralnom prostoru poput Stare Kapele, eko- etno sela, vinske ceste i vinorodna područja Brodskoga Stupnika, salaš Savus u Bukovlju , ranč Ramarin u Garčinu, Kuća dida Tunje u Oprisavcima, i mnogi druge koji privlače goste iz čitavog svijeta.
Ako volite biciklirati premreženi smo sa tridesetak biciklističkih staza a cijelom dužinom Save možete uživati u prekrasnoj prirodi zaštićenog područja bogate flore i faune.
Lijep je i zanimljiv i urbani dio. Ondje je glavni trg i kuća Brlić – dom slavne spisateljice , najdulji korzo u Slavoniji, a tu je i jedna od najljepših tvrđa Europe.
Bilo da ste ljubitelj kulturnih i povijesnih sadržaja, jedinstvenog arheološkog biblijskog postava iz Svete zemlje u Cerniku, spomen soba Dragutina Tadijanovića u samostanu u Sl. Brodu.
Ako ste ljubitelj adrenalina, posjetite adrenalinsku šumu u Bebrini, a ako ste ljubitelj velikih kiparskih dijela obavezno posjetite Spomen galeriju Ivana Meštrovića u Vrpolju , volite autentičnu i tradicijsku ponudu, vrijem je da ovoga proljeća posjetite Brodsko – posavsku županiju.
DOLASCI PRIJAVLJENIH TURISTA ZA RAZDOBLJE SIJEČANJ – OŽUJAK 2023./2022. PO ŽUPANIJAMA (SVI KAPACITETI)
| I-III 2023. | I-III 2022. | indeks 2023./2022. | ||||||||||
| R.B. | Županija | Domaći | Strani | Ukupno | % Dolasci | Domaći | Strani | Ukupno | % Dolasci | Domaći | Strani | Ukupno |
| 1 | Istra | 55.479 | 120.147 | 175.626 | 18,44% | 58.716 | 104.334 | 163.050 | 21,98% | 94,49 | 115,16 | 107,71 |
| 2 | Kvarner | 63.859 | 73.205 | 137.064 | 14,39% | 60.186 | 56.723 | 116.909 | 15,76% | 106,10 | 129,06 | 117,24 |
| 3 | Ličko-senjska | 10.536 | 10.186 | 20.722 | 2,18% | 10.124 | 5.451 | 15.575 | 2,10% | 104,07 | 186,86 | 133,05 |
| 4 | Zadarska | 24.231 | 22.223 | 46.454 | 4,88% | 15.369 | 15.484 | 30.853 | 4,16% | 157,66 | 143,52 | 150,57 |
| 5 | Šibensko-kninska | 15.053 | 9.091 | 24.144 | 2,53% | 7.087 | 6.179 | 13.266 | 1,79% | 212,40 | 147,13 | 182,00 |
| 6 | Splitsko-dalmatinska | 36.836 | 60.394 | 97.230 | 10,21% | 31.041 | 43.933 | 74.974 | 10,11% | 118,67 | 137,47 | 129,68 |
| 7 | Dubrovačko-neretvanska | 20.832 | 61.264 | 82.096 | 8,62% | 16.652 | 30.964 | 47.616 | 6,42% | 125,10 | 197,86 | 172,41 |
| UKUPNO Dalmacija | 96.952 | 152.972 | 249.924 | 26,24% | 70.149 | 96.560 | 166.709 | 22,47% | 138,21 | 158,42 | 149,92 |
| UKUPNO Jadran | 226.826 | 356.510 | 583.336 | 61,25% | 199.175 | 263.068 | 462.243 | 62,31% | 113,88 | 135,52 | 126,20 |
| 8 | Grad Zagreb | 61.394 | 129.111 | 190.505 | 20,00% | 50.599 | 97.059 | 147.658 | 19,90% | 121,33 | 133,02 | 129,02 |
| UKUPNO | 288.220 | 485.621 | 773.841 | 81,25% | 249.774 | 360.127 | 609.901 | 82,21% | 115,39 | 134,85 | 126,88 |
| 9 | Bjelovarsko-bilogorska | 5.326 | 1.765 | 7.091 | 0,74% | 3.373 | 890 | 4.263 | 0,57% | 157,90 | 198,31 | 166,34 |
| 10 | Brodsko-posavska | 3.238 | 3.800 | 7.038 | 0,74% | 2.097 | 2.455 | 4.552 | 0,61% | 154,41 | 154,79 | 154,61 |
| 11 | Karlovačka | 9.909 | 9.074 | 18.983 | 1,99% | 9.914 | 3.998 | 13.912 | 1,88% | 99,95 | 226,96 | 136,45 |
| 12 | Koprivničko-križevačka | 2.600 | 1.270 | 3.870 | 0,41% | 2.201 | 1.138 | 3.339 | 0,45% | 118,13 | 111,60 | 115,90 |
| 13 | Krapinsko-zagorska | 24.594 | 11.054 | 35.648 | 3,74% | 26.111 | 7.601 | 33.712 | 4,54% | 94,19 | 145,43 | 105,74 |
| 14 | Međimurska | 12.357 | 6.241 | 18.598 | 1,95% | 10.976 | 4.065 | 15.041 | 2,03% | 112,58 | 153,53 | 123,65 |
| 15 | Osječko-baranjska | 14.922 | 7.069 | 21.991 | 2,31% | 12.041 | 4.256 | 16.297 | 2,20% | 123,93 | 166,09 | 134,94 |
| 16 | Požeško-slavonska | 3.809 | 655 | 4.464 | 0,47% | 3.002 | 678 | 3.680 | 0,50% | 126,88 | 96,61 | 121,30 |
| 17 | Sisačko-moslavačka | 2.572 | 1.588 | 4.160 | 0,44% | 1.993 | 1.356 | 3.349 | 0,45% | 129,05 | 117,11 | 124,22 |
| 18 | Varaždinska | 10.252 | 4.397 | 14.649 | 1,54% | 7.866 | 2.878 | 10.744 | 1,45% | 130,33 | 152,78 | 136,35 |
| 19 | Virovitičko-podravska | 1.862 | 845 | 2.707 | 0,28% | 1.796 | 653 | 2.449 | 0,33% | 103,67 | 129,40 | 110,53 |
| 20 | Vukovarsko-srijemska | 16.309 | 4.992 | 21.301 | 2,24% | 4.632 | 1.654 | 6.286 | 0,85% | 352,09 | 301,81 | 338,86 |
| 21 | Zagrebačka | 8.922 | 9.166 | 18.088 | 1,90% | 7.568 | 6.778 | 14.346 | 1,93% | 117,89 | 135,23 | 126,08 |
| UKUPNO kontinentalna | 116.672 | 61.916 | 178.588 | 18,75% | 93.570 | 38.400 | 131.970 | 17,79% | 124,69 | 161,24 | 135,32 |
| SVEUKUPNO | 404.892 | 547.537 | 952.429 | 100,00% | 343.344 | 398.527 | 741.871 | 100,00% | 117,93 | 137,39 | 128,38 |
NOĆENJA PRIJAVLJENIH TURISTA ZA RAZDOBLJE SIJEČANJ – OŽUJAK 2023./2022. PO ŽUPANIJAMA (SVI KAPACITETI)
| I-III 2023. | I-III 2022. | indeks 2023./2022. | ||||||||||
| R.B. | Županija | Domaći | Strani | Ukupno | % Noćenja | Domaći | Strani | Ukupno | % Noćenja | Domaći | Strani | Ukupno |
| 1 | Istra | 142.199 | 434.713 | 576.912 | 22,19% | 154.176 | 400.737 | 554.913 | 24,98% | 92,23 | 108,48 | 103,96 |
| 2 | Kvarner | 153.176 | 288.700 | 441.876 | 17,00% | 149.491 | 233.062 | 382.553 | 17,22% | 102,47 | 123,87 | 115,51 |
| 3 | Ličko-senjska | 19.799 | 21.650 | 41.449 | 1,59% | 20.976 | 16.793 | 37.769 | 1,70% | 94,39 | 128,92 | 109,74 |
| 4 | Zadarska | 55.467 | 88.719 | 144.186 | 5,55% | 39.533 | 81.769 | 121.302 | 5,46% | 140,31 | 108,50 | 118,87 |
| 5 | Šibensko-kninska | 33.743 | 36.783 | 70.526 | 2,71% | 19.086 | 30.553 | 49.639 | 2,23% | 176,79 | 120,39 | 142,08 |
| 6 | Splitsko-dalmatinska | 80.559 | 243.725 | 324.284 | 12,47% | 78.864 | 199.654 | 278.518 | 12,54% | 102,15 | 122,07 | 116,43 |
| 7 | Dubrovačko-neretvanska | 48.343 | 147.913 | 196.256 | 7,55% | 44.485 | 102.160 | 146.645 | 6,60% | 108,67 | 144,79 | 133,83 |
| UKUPNO Dalmacija | 218.112 | 517.140 | 735.252 | 28,28% | 181.968 | 414.136 | 596.104 | 26,84% | 119,86 | 124,87 | 123,34 |
| UKUPNO Jadran | 533.286 | 1.262.203 | 1.795.489 | 69,06% | 506.611 | 1.064.728 | 1.571.339 | 70,74% | 105,27 | 118,55 | 114,26 |
| 8 | Grad Zagreb | 117.274 | 299.602 | 416.876 | 16,03% | 101.110 | 246.110 | 347.220 | 15,63% | 115,99 | 121,73 | 120,06 |
| UKUPNO | 650.560 | 1.561.805 | 2.212.365 | 85,09% | 607.721 | 1.310.838 | 1.918.559 | 86,37% | 107,05 | 119,15 | 115,31 |
| 9 | Bjelovarsko-bilogorska | 16.808 | 6.963 | 23.771 | 0,91% | 12.405 | 2.890 | 15.295 | 0,69% | 135,49 | 240,93 | 155,42 |
| 10 | Brodsko-posavska | 8.546 | 6.452 | 14.998 | 0,58% | 3.812 | 4.707 | 8.519 | 0,38% | 224,19 | 137,07 | 176,05 |
| 11 | Karlovačka | 19.951 | 15.428 | 35.379 | 1,36% | 20.489 | 8.880 | 29.369 | 1,32% | 97,37 | 173,74 | 120,46 |
| 12 | Koprivničko-križevačka | 7.075 | 4.639 | 11.714 | 0,45% | 5.780 | 3.629 | 9.409 | 0,42% | 122,40 | 127,83 | 124,50 |
| 13 | Krapinsko-zagorska | 51.006 | 26.855 | 77.861 | 2,99% | 55.426 | 19.252 | 74.678 | 3,36% | 92,03 | 139,49 | 104,26 |
| 14 | Međimurska | 25.829 | 15.179 | 41.008 | 1,58% | 23.542 | 10.906 | 34.448 | 1,55% | 109,71 | 139,18 | 119,04 |
| 15 | Osječko-baranjska | 26.664 | 19.754 | 46.418 | 1,79% | 24.458 | 11.370 | 35.828 | 1,61% | 109,02 | 173,74 | 129,56 |
| 16 | Požeško-slavonska | 11.257 | 1.631 | 12.888 | 0,50% | 10.012 | 1.754 | 11.766 | 0,53% | 112,44 | 92,99 | 109,54 |
| 17 | Sisačko-moslavačka | 8.441 | 4.133 | 12.574 | 0,48% | 6.559 | 3.705 | 10.264 | 0,46% | 128,69 | 111,55 | 122,51 |
| 18 | Varaždinska | 24.781 | 10.784 | 35.565 | 1,37% | 18.731 | 7.254 | 25.985 | 1,17% | 132,30 | 148,66 | 136,87 |
| 19 | Virovitičko-podravska | 3.640 | 2.112 | 5.752 | 0,22% | 3.598 | 1.832 | 5.430 | 0,24% | 101,17 | 115,28 | 105,93 |
| 20 | Vukovarsko-srijemska | 21.589 | 10.199 | 31.788 | 1,22% | 8.483 | 4.483 | 12.966 | 0,58% | 254,50 | 227,50 | 245,16 |
| 21 | Zagrebačka | 16.768 | 21.152 | 37.920 | 1,46% | 14.283 | 14.545 | 28.828 | 1,30% | 117,40 | 145,42 | 131,54 |
| UKUPNO kontinentalna | 242.355 | 145.281 | 387.636 | 14,91% | 207.578 | 95.207 | 302.785 | 13,63% | 116,75 | 152,59 | 128,02 |
| SVEUKUPNO | 892.915 | 1.707.086 | 2.600.001 | 100,00% | 815.299 | 1.406.045 | 2.221.344 | 100,00% | 109,52 | 121,41 | 117,05 |








































































