NOVA GRADIŠKA, 02. veljače. 2010. – Nakon kratke i teške bolesti u Zagrebu je u prosincu 2009. godine preminuo Vjekoslav Žugaj, kulturni djelatnik i publicist rođen u Novoj Gradiški 18. veljače 1954. godine.
– Osnovnu školu i gimnaziju završio je u rodnom gradu, potom diplomirao povijest i zemljopis na Pedagoškoj akademiji u Zagrebu. Službuje kao učitelj u Lupoglavu (Istra) i Vrbovi kod Nove Gradiške, a od 1980. do 1990. godine radi kao stručni suradnik (voditelj Povijesne zbirke) u Zavičajnom muzeju Nova Gradiška. Sudjeluje u pripremi brojnih izložbi s tematikom oslonjenom na kulturnu povijest novogradiškog kraja. Uz zajedničke, autor je slijedećih izložbi, radova i kataloga: Srednjovjekovne utvrde na novogradiškom području (1984.), Počeci razvoja turizma na novogradiškom području (1985.), Novogradiški plakati 1899. – 1969., Razvoj muzejske djelatnosti u Novoj Gradiški (Informatica Muzeologica 1-4, Zagreb 1986.), Novogradiške tiskare u prošlosti kao pratioci društvenih i kulturnih zbivanja (1987.), Prilozi za biografiju o slavonskom partizanu Stjepanu Dragomanoviću – Selji (1987.) i dr.
– Aktivno sudjeluje u epicentru dramatičnih društvenih zbivanja, prilikom stvaranja hrvatske države 1990., kada kao kandidat HSL
S-a i Koalicije narodnog sporazuma obnaša dužnost zastupnika i prvog predsjednika Kluba HSLS-a u Hrvatskom saboru do 1992. godine. Uoči izbijanja rata u Slavoniji utemeljio je Novogradiški glasnik, koji se gasi s ratnim izdanjem, pa nastavlja novinarski rad kao ratni izvjestitelj i snimatelj te vanjski suradnik HRT-a.
– Nakon rata surađuje s vladinim i nevladinim udrugama u Hrvatskoj i svijetu, a u Zagrebu utemeljuje glasilo Ljudska prava. Ovaj mjesečnik na hrvatskom i engleskom jeziku objavljuje priloge o ratnim zbivanjima i stradalnicima Domovinskog rata. Objavljene su mu i knjige: Croatia-Nova Gradiška (Zagreb 1992., prevedeno na engleski jezik), Stara Gradiška – povijest naselja i iskazi logoraša (Zagreb 1997., prevedeno na engleski), Židovi novogradiškog kraja (Zagreb 2001.), Kipar Antun Petrović 1900.-1979. (s grupom autora, Rešetari 2000.). Autor je scenarija za dokumentarni film o stradanju Židova u Slavoniji, Potomci Mojsije Rosenberga, prikazanom na Hrvatskoj televiziji. Živio je u Zagrebu i radio kao novinar-urednik u Izviješću Hrvatskog sabora. ( Iz Novogradiškog bibliografskog leksikona Feliksa Valentića)