POŽEGA 24. travanj 2011. – Središnje euharistijsko slavlje na svetkovinu Uskrsa, 24. travnja u Požeškoj Katedrali predvodio je biskup Antun Škvorčević okružen svećenicima i đakonima uz sudjelovanje brojnih vjernika. Na počeku slavlja biskup je svima nazočnima – među kojima je bio i požeški gradonačelnik Zdravko Ronko – čestitao Uskrs u
Godini Gospe Voćinske i pripravi za dolazak pape Benedikta XVI. u Hrvatsku sa željom da po sudjelovanju u svetim otajstvima u vjerničkoj otvorenosti snažno iskuse blizinu Uskrsloga i u svojim srcima budu ispunjeni njegovim mirom. Pozvao je sve da mole kako bi Isusovo otajstvo pobjede nad smrću što dublje zahvatilo sve slojeve hrvatskoga društva te nam domovina bila zagrljena ljubavlju koja je veća od svakog zla i sebičnosti. U homiliji biskup se zapitao što je povijest i što su događaji koji je tvore. Odgovorio je da imaju pravo oni koji poviješću u najizvornijem smislu nazivaju one događaje koji imaju značenje za daljnji tijek ljudskog postojanja. Istaknuo je da je u tom smislu Isusovo uskrsnuće najpovijesniji događaj, jer on je kao nijedan drugi dao ljudskom postojanju značenje koje nadilazi sve naše mogućnosti i očekivanja, uspostavio čovjeka u njegovo konačno i puno stanje te nije označio kraj povijesti nego njezino ispunjenje i smisao. Ali s druge strane, dodao je biskup, treba sa svom jasnoćom reći da Isusovo uskrsnuće nije povijeni događaj jer se ne svrstava u onaj tijek vremena koji dugujemo ljudskim zahvatima i mogućnostima, nego je on isključivo zahvat Božji te su s njime započela nova, posljednja vremena, kao ritam uspostavljen događajima Bogom pokrenutima. Potom je biskup na temelju naviještenih svetih čitanja podsjetio da je takvom događaju mogao pristupiti onaj kome se uskrsli Krist objavio u novoj, preobraženoj, nadpovijesnoj kvaliteti života te da su ključni dokazi njegove pobjede nad smrću svjedoci kojima se on ukazao: Marija Magdalena, Petar i dvanaestorica te brojni drugi o kojima govori sv. Pavao i Djela Apostolska. Ni jedan svjedok ne govori o Uskrslom kao oživljenom mrtvacu koji se povratio u isti naš način ovozemnog postojanja te je određen još jedanput umrijeti poput Lazara nakon uskrišenja.
On nije utvara, duh koji je ustao iz svijeta smrti i ponovno se u njega vraća, kazao je biskup. Nego, Isus je prepoznatljiv u svom identitetu po svojoj tjelesnosti, po ranama svoje muke, istaknuo je, ali ta tjelesnost je oslobođena onoga što je na njoj prolazno, raspadljivo, obučena je u neprolazno i neraspadljivo, kako nas uvjerava sv. Pavao. Biskup je zaključio kako nas događaj Isusova uskrsnuća podsjeća da je čovjek i sve stvorenje po Božjem naumu i djelu određeno za vječnu proslavu u Božjem bitku koji je ljubav sama. Dodao je da su stoga kršćani pozvani u hrvatskom društvu ne dati se sputati u mreže ljudskih nemoćnih stanja, zla i međusobnih protivljenja, nego svjedočiti dioništvo u Božjoj pobjedi nad zlom te u našu povijest unositi dimenzije značenja i smisla koji joj je dao Isus Krist svojim djelom spasenja. Svi nazočni u Katedrali obnovili su svoju vjeru na krsni način i poškropili se blagoslovljenom vodom iz uskrsnog bdijenja. Na svršetku slavlja biskup je pozvao vjernike da pođu svojim domovina na svečani uskrsni objed, svojevrsni nastavak zajedništva s Isusom Kristom u ovoj euharistiji, ali da ne zaborave bolesne i siromašne, neka ih pohode i donesu im blizinu Uskrsloga i radost. Mješoviti pjevački zbor je pod vodstvom orguljaša i zborovođe Alena Kopunovića Legetina izveo misu «Regina coeli», posvećenu požeškom biskupu Antunu. (požeška biskupija)