Gdje su nestali novogradiški pravaši?

2392 0

Razjedinjeni novogradiški pravaši na HSP (4,61 posto glasova)  i HSP AS  (5,00 posto) su na izborima 2013. godine osvojili zajedno respektabilnih 9,61 posto glasova Novogradiščana, ali i ostali bez vijećnika u Gradskom vijeću

Autor Franjo Samardžić

 

NOVA GRADIŠKA, 22. ožujka 2023. – Od pravaša, koji su godinama bili ozbiljna politička opcija i imali značajnu potporu birača i članove u Gradskom vijeću, sada nema ni traga ni glasa. Novogradiški pravaši su bili respektabilan  i poželjan koalicijski partner u Gradskom vijeću.   Razjedinjeni  na HSP (4,61 posto glasova)  i HSP AS  (5,00 posto) su na izborima 2013. godine osvojili zajedno respektabilnih  9,61 posto glasova Novogradiščana. Dakako, nije im razjedinjenim  to bilo dovoljno da imaju jednog ili više gradskih vijećnika. 

 

         Pravaški kišobran, propala ideja ujedinjenja svih pravaša  

Nakon izbora  počelo se ponovo govoriti o tzv. pravaškom kišobranu i ujedinjavanju svih pravaških opcija kako bi zajedno, kako je tada najavljivano, kao dio domoljubnog kišobrana.  Zalagao se za to i Željko  Kraljić, dugogodišnji predsjednik  novogradiškog HSP-a. 

Za ujedinjenje  svih pravaša  bili su tada i članovi  veoma  jakog HSP AS  pod vodstvom Ruže Tomašić, a  izuzetno dobro organizirana je  bila   novogradiška podružnica pod vodstvom Daria Marenića.

-Moramo napravit pravaški kišobran i okupiti sve pravaše na jednom mjestu. To neće  ništa vrijediti ako ne budemo dio jednog domoljubnog kišobrana koji će omogućiti da desne hrvatske stranke dođu na vlast u Hrvatskoj. To je proces koji traži da nekad budemo samozatajni. Nažalost, neki u tom međuprostoru vide svoju priliku što razjedinjuje. Postojimo, postojat ćemo i zajedno raditi – kazao je 2015. godine  u Davoru,  predsjednik ŽV HSP AS Brodsko-posavske županije dr. Tomislav Vlajnić.

Istog je mišljenja jer i Dario Marenić, dopredsjednik HSP AS, član Predsjedništva i član Glavnog stana, dopredsjednik ŽV HSP AS Brodsko-posavske županije i predsjednik Podružnice Nova Gradiška. Smatra da se  novogradiški pravaši trebaju ujediniti i biti jedna od najjačih  političkih opcija u Novoj Gradiški.

Iako je izborna statistika govorila u prilog pravaškog ujedinjenja  do njega nije došlo. Osobne antipatije raznih  pravaških struja  i ambicije njihovih  vođa   dodatno su  razjedinile pravaše i pravaštvo na  novogradiškoj političkoj sceni. Izgledne izborne rezultate doveli  su na kraju  izvan političkog utjecaja.

 

        Nestali sa  političke scene

Novogradiški pravaši su i dalje međusobno „ratovali“  svrstavajući se uz pojedince  koji su željeli biti lideri pravaštva u Novoj Gradiški i vrlo brzo  nestali sa  političke scene.  Za HSP AS se više ni ne čuje,  a  za HSP, iako  postoji na  papiru kao stranka,   nema  većeg interesa iako  je  postojala skupina mladih pravaša koja je željela revitalizirati pravaštvo.   Gradu su vraćeni  ključevi od stranačke prostorije i nema aktivnosti. Kako kaže Željko Kraljić, jedan od osnivača  i dugogodišnji predsjednik, jedan od razloga  je što su u svoje redove primali ljude koji u HDZ  nisu ostvarili svoje političke ambicije, a kada to nisu uspjeli  u HSP  vrlo brzo su  odlazili ostavljajući nove podjele. 

        Osnovani u  Starom Petrovom Selu 

Podsjetimo. Hrvatska stranka prava Nova Gradiška je  zbog ratnih uvjeta osnovana je 1991. godine u Starom Petrovom Selu, kao podružnica Staro Petrovo Selo. Inicijator okupljanja pravaša i osnivanja podružnice bio je Mato Slišurić, koji je izabran i za njenog predsjednika. Za zamjenicu je izabrana Ankica Hodžić, za tajnika Zdravko Grabundžija i za rizničara Drago Svetlačić.

Podružnica Petar Pavičić Nova Gradiška utemeljena je na osnivačkoj skupštini 19. rujna 1991. godine. Za predsjednika je izabran Željko Kraljić, a pored njega za članove Izvršnog odbora izabrani su Arsen Granda (dopredsjednik), Zvonko Pavičić (tajnik), Krešimir Pavičić  (rizničar) i za članove Ilija Tokić, Božidar Pelivanović, Srećko Rešković, Ivo Trupinić, Darko Čavlina, Marijan Malinović, Željko Terzić, Vjekoslav Adamek i Benjamin Bubić.

Pored  Željka Kraljića, prvog predsjednika, predsjednici HSP  su još bili  Anđelko Pojatina, ponovo Željko Kraljića,  Željko Smojver, Mladen Kaužljar,  Damir Matošević  (kasnije postaje predsjednik HSP AS) i na kraju  još jednom Željko Kraljić za koga se  može reći da je  u stranci bio dežurni vatrogasac, koji je  ponovo okupljao pravaše, koji nikada nisu odustali od pravaških načela. 

Related Post