Poraz novogradiških rukometaša

631 0

20. studeni 2011. Prema očekivanju rukometaši Nove

Gradiške u 9. kolu 2. Hrvatske lige, sjever, igrajući s jakom momčadi Borova imali su vrlo tešku utakmicu, punu neizvjesnosti, maksimalne borbenosti i teške borbe za svaki pogodak. To se i očekivalo jer su Borovčani jedna stabilna momčad sa dva izuzetno visoka, snažna i efikasna igrača i sjajnim pivotmenom. No, i pored toga novogradiški rukometaši sjajno su se oduprli gostima, imali inicijativu, borili se gol za gol, sve dok nije u nastavku, u 47. minuti, zbog trećeg isključenja glavnom strijelcu momčadi, playmakeru i inicijatoru svih akcija, Marku Sertiću,po sucima dodijeljen prestrogo crveni karton. Tada je naša momčad izgubila kontinuitet, akcije je bilo teško uskladiti sa uvježbanim sustavom igre i Borovo je dobilo priliku iskoristiti taj veliki hendikep domaće momčadi i to su učinili preokrenuvši rezultat u svoju korist i na kraju pobijediti sa 31:29.

Inače, na početku Borovo je povelo već u 36. sekundi prve minute, a u istoj prvoj minuti Zdravko Zaužel je izjednačio (1.1), a tada je krenula serije: gosti vode 2:1, Marko Sertić uzvraća (2:2), 3:2, Sertić ponovno izjednačuje (3:3). Borovo odlazi na 2 razlike 5:2, Sertić iz sedmerca smanjuje na 4:5, a munjeviti Marko Miletić s krila izjednačuje na 5:5 u 7. minuti. Borovčani opet vode s 8:6, a sjajni Sertić svojim četvrtim pogotkom smanjuje na 7:8. A tada se događa incident kada Boško Polhert grubo, pregrubo, starta na mladog Dominika Baruna i suci opravdano dodjeljuju izravni crveni karton Borovčaninu. Dosuđeni sedmerac nažalost Ivanišević ne iskorištava pogodivši vratara. Marko Sertić, prvo ime utakmice svojim petim golom smanjuje na 9:10, a u 14. minuti Mladen Ivanišević svojim prvim golom izjednačuje na 10:10. Gosti opet vode s 11:10, nezadrživi Miletić s lijevog krila pogađa za izjednačenje 11:11 u 17. minuti, a minutu kasnije nakon još jednog vodstva Borova ponovno Miletić i ponovno s iste pozicije izjednačuje na 12:12. Novogradiščani igraju sve snažnije i bolje i preuzimaju inicijativu. Rezulat takve igre je i prvo vodstvo u 19. minuti kada Zdravko Zaužel pod prekršajem poentira za naše vodstvo od 13:12, a Marko Sertić pravi eksihiciju i kroz noge kroz šumu nogu povećava izuzetnim pogotkom za vodstvo Nove Gradiške od 14:12. Dvije minute kasnije Miletić postavlja 15:13, a Ivanišević iz sedmerca povećava na najveću prednost od 16:13. Bio je to najbolji period igre Novogradiščana. Borovčani se nedaju, smanjuju na 16:15, ali nezadrživi Miletić sa svoje pozicije lijevog krila je nerješiva zagonetka za inače sjajnog vratara i rezultat je 17:15. Treba znati da je isti vratar dva puta obranio sedmerce Sertiću do tada. U jednom požrtvovnom obrambenom zahvatu Sertić bude kažnjen sa 2 minute, gosti to koriste i smanjuju na 17:16, ali Ivanišević u nezadrživom naletu povećava na 18:16. U zadnjoj minuti prvog dijela Borovo smanjuje na 18:17, trener Ivan Sertić zove time out, dogovara se jer je ostalo desetak sekundi zadnje minute do odmora. Momčad odigrava sjajnu, očito naučenu kombinaciju, i praktički sa sirenom, u zadnjoj stotinki sekunde, Ivanišević postiže pogodak za vodstvo naših od 19:17 prije odlaska na odmor.

U nastavku već u prvoj minuti naš vratar Penić brani sedmerac, a u istoj minuti Marko Sertić dobiva očito prestrogo drugo isključenje. Ponovno suci u razmaku samo dvije minute dosuđuju još jedan sedmerac. I opet ista stvar. Naš vratar Penić i ovaj put brani penal. I nije to sve: U 35. minuti gostujući golgeter Radojević odlazi u solo prodor, skače u vratarev prostor i Penić opet brani stopostotnu priliku. Ipak gosti u silnim naletima postižu izjednačenje 19:19, ali Ivanišević s pozicije pivotmena dovodi naše u vodstvo za 20:19. Opet do 40. minute naš vratar Penić u dva maha skida čiste zicere, a u toj euforičnoj igri sa pivoa Marko Ćosić prvi put poentira za vodstvo do 21:19. Suci Ćosića isključuju na 2 minute i gosti to koriste, pa smanjuju (21:20) i ubrzo i izjednačavaju na 21:21. Međutim Mladen Ivanišević iz sedmerca koristeći rijetku fintu baca vratara na pod i zabija za 22:21. U 43. minuti Ivanišević ponovno iz sedmerca povisuje na dva razlike (23:21). Gosti uzvraćaju i minutu kasnije je opet rezultat izjednačen (23:23). Vodi se žestoka borba za svaku loptu, ali dok ne ide preko sredine tu je krhki, ali nezadrživi Marko Miletić koji s lijevog krila nezadrživo zabija (24:23), pridružuje mu se Ivanišević svojom bombom za vodstvo Nove Gradiške – 25:23. Igrala se ta kobna 47. minuta. Požrtvovni Marko Sertić u želji da spriječi jedan protunapad brzog Borovčanina Radojevića, trčao je uz njega gotovo cijelo igralište, pri tome ga je, naravno, ometao, ali ne tako grubo, i uspio ga je zaustaviti pred našim vratarevim prostorom, suci donose solomunsko rješenje dosuđuju sedmerac i borbenom Sertiću dodjeljujutreće isključenje, odnosno crveni, isključujući karton, što je bio veliki hendikep za motornu snagu Novogradiščana. Suci su tu bili prestrogi, ali spasa nije bilo. Novogradiški rukometaši igrali su dalje bez idejnog vođe i gosti to odmah koriste: ubrzo iz sedmerca izjednačuju (25:25) i u 49. minuti prvi put prelaze u vodstvo (26:25), Istina Miletić u 51. minuti izjednačuje (26:26), ali to je bilo zadnje izjednačenje naših. Borovčani odlaze najprije na 3 razlike (26:29), pa i na 4 (26:30 i 27:31). U završnici naši rukometaši smanjuju na konačnih 29:31. Ostaje utisak da je utakmica prelomljena u 47. minuti kada je crveni karton dobio Marko Sertić, koji je sjajni strijelac, inspirator i plejmejker koji kreira igru naše momčadi, jer snjim i bez njega je velika razlika i Borovčani su upravo iskoristili tu priliku bez Sertića i pobijedili. Iako su pobijedili, nisu bili ništa bolji, niti nadmoćniji, ali Nova Gradiška je zadnjih 13 minuta znatno hendikeprirana i tu je razlog poraza, koji se nije očekivao. Bila je to nesreća jer sa Sertićem u završnici utakmice Nova Gradiška bi sigurno pobijedila, kako zbog njegove dirigentske igre u momčadi, a tako i radi njegovih golova kojih je, primjerice, bilo pri pobjedi prošli tjedan u Virovitici čak 14! Da jke ostao u igri zadnjih 13 minuta, sigurno bi dao najmnaje pet, a možda i više, i pitanje pobjednika nebi dolazilo u pitanje. Ovako je tragičar utakmice.

Golove za Novu Gradišku su postigli: Ivanišević 8, tri iz sedmerca, Miletić 8, Sertić do 47, minute 6, Zaužel 4, Lončarević 3, Ćosić 1, još su igrali: Penić, Barun, Curić, Strinavić, Latal, uz trenera Ivana Sertića.

Na slici Marko Sertić, tragičar utakmice sa Borovom.