Svi želimo imati čvrstu,bujnu,sjajnu i lijepu kosu Mnogi od nas imaju sreću da im je i s manje njege kosa zdrava i lijepa, što im daje zadovoljstvo i bolje osjećanje u društvu,ali većina ljudi nije zadovoljna stanjem i izgledom svoje kose.
Kosa im je možda „masna“,suha, loših krajeva,sjeda ili se počinje previše gubiti pa sve do ćelavosti koju zovemo alopecija. Kosa prirodno i sezonski ispada u većem broju. Ispadanje kose se pojačano događa u travnju i kolovozu tijekom godine u nekih više ili manje.
Kosa najbrže raste na prednjem dijelu glave,ali se na tim mjestima i više gubi.Danas je i znanstveno potvrđeno da se kod neke vrste ćelavosti radi o naslijeđenom genu, pa je u takvim slučajevima moguće samo usporavati nastupanje potpune ćelavosti, ali ne i spriječiti da do ćelavosti ne dođe.To su slučajevi kada nikakva sredstva protiv opadanja kose ili terapija ne mogu spriječiti potpunu ćelavost.
Poznato je da se dnevno gubi od 30 do 100 dlaka.Naše vlasište sastoji se od 110.000 do 150.000 dlaka. Moramo znati da su naše vlasište VLASI (dlake), ustvari mrtva tvar i ne mogu se HRANITI izvana. Dlake se mogu bojati, uvijati,ali se ne mogu regenerirati. Kad znamo da je korijen dlake u koži u obliku „lukovice“u koju ulaze krvne žile, dovodeći potrebne supstancije za hranjenje dlake, to je jedini način da se može utjecati na kakvoću nove vlasi. Svaka vlas ima svoju žlijezdu lojnicu koja joj daje sjaj! Kakvoća vlasi ovisi i o dužini vlasi,pa tako i o izgledu dlake.Kratka kosa se lakše i češće može prati i održavati.
Što možemo učiniti u zaštiti korijena dlake i njihovom obnavljanju? Prvo pravilo je ne pretjerivati u učestalom pranju,posebice ne dva puta dnevno, što najčešće rade osobe s „masnom“ kosom.Anketirao sam brojne ćelave osobe i svi su izjavljivali da nakon pranja kosa je ostala masna ,pa su ponavljali pranje vrućom vodom,što je iscrpljivalo korijen dlake i tako su brzo dobili veće ispadanje vlasi sve do ćelavosti. Iz higijenskih razloga, ukoliko ne radite i boravite u prašnjavim prostorima, dovoljno je prati kosu dva do trti puta tjedno.Voda za pranje ne smije biti previše topla,.a nakon pranja kosu treba ispirati duže hladnom vodom! Uvijek treba rabiti isti sapun ili šampon. Izbjegavati „lužnate“ sapune kao i učestalo bojanje ili izbjeljivanje kose. Nikada ne nanositi šampone izravno na kosu ,već prvo razblažiti šampon u malo mlake vode i tek tada nanositi uz korijen dlaka, masirati vrhovima prstiju ostaviti šampon nekoliko minuta prije ispiranja hladnom vodom! Ne sušiti kosu vrućim zrakom ,a sušilo-„fen“ neka nikada ne bude blizu dlaka,već dalje od korijena za 25 do 30 cm. Ne bacajte novac uporabim reklamiranih vitaminskih proizvoda za primjenu na same vlasi.
Pridržavamo li se ovih uputa, hranimo li se zdravom prehranom ,unoseći vitamine, minerale i potrebne sastojke u naše tijelo,možemo smanjiti ispadanje vlasi,biti zadovoljni našom lijepom i zdravom kosom.
Piše: mr. sc. Dragoljub Kocić, dr. med internist emeritus.