MR. LJILJANA LUKAČEVIĆ: Širiti i jačati lokalnu mrežu psihosocijalnih usluga za ovisnike

1222 0

Autor/foto  Franjo Samardžić

 

NOVA GRADIŠKA, 28.  lipnja 2022. – Na inicijativu Koordinacijskog tijela za prevenciju ovisnosti Grada Nove Gradiške  jučer je Dario Pauković, ravnatelj Gradskog društva Crvenog križa Nova Gradiška, njegovim  članovima i stručnjacima koji se bave prevencijom, liječenjem i rehabilitacijom bolesti ovisnosti  održao predavanje na temu „Psihosocijalni tretman ovisnika u terapijskoj zajednici  –  Iskustva“. 

      Na taj način je i ove godine gradsko Koordinacijsko tijelo  za prevenciju ovisnosti   obilježilo Međunarodni dan  borbe protiv zlouporabe  droga i nezakonitog prometa drogama. Bila je to  još jedna prigoda da se  šira javnost  podsjeti da je zlouporaba droga jedan je od vodećih javnozdravstvenih problema u svijetu. 

   Na  problem zlouporabe droga u Hrvatskoj i u našoj sredini, te potrebi  da se  u rješavanje rastućeg problema  aktivno uključe  svi akteri   kratak osvrt dala je predsjednica Koordinacijskog tijela  mr. Ljiljana Lukačević, spec. kliničke psihologije. 

 

                Napokon  nova nacionalna strategija  borbe protiv zlouporabe droga        

     -Na lokalnoj sredini  Koordinacijsko tijelo za prevenciju ovisnosti  uključuje s raznim događanjima s iosnovnim ciljem da ukažemo na problem zlouporabe droga. U Hrvatskoj smo u specifičnoj  situaciju unazad 5 godina jer nije donesena nova nacionalna strategija  borbe protiv zlouporabe droga koja je istekla 2017. godine.  Što to znači za sve nas stručnjake koji se bavimo liječenjem,  prevencijom i rehabilitacijom ovisnosti? Znači jednu vrlo  neugodnu okolnost jer nemamo strateški okvir za osmišljavanje i  kreiranje, kako nacionalnog tako i našeg lokalnog programa.  Sretna sam što vidim na je nova nacionalna strategija u završnoj fazi i  što će njene temeljne odrednice  biti danas predstavljene u Zagrebu u  organizaciji Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Nadamo se da će Vlada  u roku od 30 dana  donijeti akcijski plan djelovanja za  naredno petogodišnje razdoblje do 2026. godine i odrediti korake u provedbi definiranja   mjera čemu ćemo prilagoditi i naš lokalni program. 

 

 Afirmirati zdrave stilove života  pogotovo kod mladih i educirati ih o štetnosti uzimanja droga     

       Kao i do sada preostaje nam da pratimo izvješća i kretanja  na području zlouporabe droga sa aspekta dostupnosti, potražnje i razvijenosti   intervencija za ovisnike.  Mi kao lokalni stručnjaci  pratimo  dostupnost i potražnju   i vidimo na temelju naši anketa i istraživanja na lokalnoj razini u populaciji učenika da su oni na neki način   gotovo identični  sa trendom  koji   stoji u europskom izvješću. 

   Vidimo da   europsko tržište droge  nije zamjetno promijenilo dostupnost i potražnju unatoč pandemiji COVID-a  iako  smo očekivali da će ona pridonijeti smanjenju dostupnosti.  Izgleda da je europsko tržište droga jako otporno, čak i u ovoj situaciji zdravstvenog problema COVID-a 19. Nije došlo do nekih promjena   izazvanih ograničenjima socijalnih kontakata i uvođenjem mjera nadzora granica.  Prema europskom izvješću za 2021. godinu  stoji podatak da 29 posto odraslih osoba u  EU  povremeno konzumira nezakonitu drogu, više muškaraca nego  žena. 

   Ako promatramo potrošnju  prema vrstama droga   kanabis je najčešći, slijede ga amfetamini i ekstazi, Bilježi se da je prošle godine oko miliju europljana  konzumiralo herion ili  neki drugi nezakoniti opioid  u kombinaciji s drugim tvarima. Vidimo da su se velikom brzinom  nastavile pojavljivati  nove psihoaktivne tvari, novi vrlo jaki sintetički  kanabisi i novi opioidi   što predstavlja jako veliku opasnost za zdravlje  i društvo. 

 Hrvatska je iznad europskog prosjeka po konzumaciji droga. Ministar zdravstva je ovih dana dao podatak da 21 posto učenika u Hrvatskoj navodi da je barem jednom u životu probalo drogu, od čega najviše kanabis. Kada uzmemo cijeli kontekst dostupnosti i potražnje vidimo da je  nama stručnjacima  kroz godine sve više posla na ovome području.  I dalje nam je cilj afirmirati zdrave stilove života  pogotovo kod mladih, educirati ih o štetnosti uzimanja psihoaktivnih tvari droga za zdravlje,  širiti i  jačati lokalnu mrežu psihosocijalnih usluga za ovisnike. 

 

                 Suradnja s Domom za ovisnike Zajednice „Susret“                

     Mi ovdje imamo jako dobru suradnju sa Domom za ovisnike Zajednice „Susret“ na Ivanovcu koji je osnovan još 2000 godine. Osnivač je humanitarna organizacija Zajednica „Susret“. To je ustanova koja pruža usluge smještaja i psihosocijalnog tretmana ovisnika, savjetodavnog rada, podrške radne terapije.  Mi stručnjaci iz zdravstva,  školstva i organizacija civilnog društva smo uključeni u suradnju s njima na  osiguranju psihosocijalnog tretmana ovisnika.  Pojedini članovi Koordinacijskog tijela su sudjelovali u projektima u Domu za ovisnike Zajednice „Susret“ u sklopu projekta  „Pokreni se, za život bori se“ To je trogodišnji projekt iz razdoblja 2016-2019. godine u kojem  je kolegica Mira Linjaković, članica Koordinacijskog tijela, držala radionice roditeljske kompetencije za ovisnike, a ja sam u sklopu tog projekta radila superviziju sa djelatnicima u Terapijskom centru Ivanovac. Također, u trogodišnjem razdoblju od 2020. do 2022. radim superviziju za projektni tim na projektu „Benjamin“ Zajednice „Susret“  koji je usmjeren mladima, rizičnim skupinama, mladima koji nisu u sustavu obrazovanja i osposobljavanja te koji nisu zaposleni, putem  radionica, pružanja savjetodavne i druge stručne pomoći. Uz nas dvije kao članice Koordinacijskog tijela u  suradnji sa Domom za ovisnike Zajednice „Susret“ i humanitarnom organizacijom Zajednice „Susret“  ponajviše iskustva ima današnji predavač Dario Pauković, koji je godinama radio na psihosocijalnom tretmanu ovisnika.  Ta iskustva su svima nama, koji već jesmo surađivali na rehabilitaciji ovisnika, a pogotovo onima koji to nisu, itekako dobro došla – kazala je  mr. Ljiljna Lukačević.    

Related Post