Udruga gluhih i nagluhih započela je sredinom kolovoza s provođenjem projekta ”Best practices for inclusive society” (Najbolje prakse za uključivo društvo). Projekt je u sklopu programa ”Mladi na djelu” podržan od strane Europske Komisije,
a za njegovu je provedbu u Hrvatskoj zadužena Agencija za mobilnost i programe EU.
Projekt ”Best practices for inclusive society” je osmodnevno stručno osposobljavanje (training course) namijenjeno osobama koje su aktivne u radu s mladima – djelatnici nevladinih udruga, volonteri… – a provesti će se u našem gradu.
Do sada smo proveli niz pripremnih aktivnosti te u suradnji s partnerima odabrali sudionike treninga koji dolaze iz 10 EU zemalja te zemalja kandidata za ulazak u EU: Hrvatske, Armenije, Albanije, Bugarske, Gruzije, Italije, Moldavije, Rumunjske, Turske i Ukrajine. Sudionicima smo organizirali smještaj u prenoćištu ”Slavonski Biser”, gdje će se također odvijati i aktivnosti treninga: predavanja, radionice itd.
Programska pravila nalažu da je uz financiranje projekta od strane EU potrebno i sufinanciranje, tako da smo uz pomoć nacionalnog Ureda za udruge, te Brodsko-posavske županije, zatvorili financijsku konstrukciju projekta.
U subotu, 03. 11., krećemo sa provođenjem projektnih aktivnosti, te će u večernjim satima uslijediti neformalno otvorenje projekta uz dobrodošlicu sudionicima, a u nedjelju 04.11. će započeti radionice koje će trajati do 11.11. Projekt je bogat sadržajima tako da će uz predavanja po principu neformalnog učenja sudionici imati priliku upoznati i prirodno te kulturno-povijesno bogatstvo Slavonije, kroz radionicu ”Istraži Slavoniju” tijekom koje ćemo posjetiti Osijek, Karanac i Vukovar.
Projektna zamisao je pružiti pravi i nužni prostor mladima za široku razmjenu različitih vizija, pristupa, iskustava i interkulturalnih pozadina, te istražiti volontiranje kao alat za poduzimanje konkretnih akcija, kao i izrađivanje njihove vizije o tome što treba učiniti na polju suzbijanja siromaštva i marginalizacije u različitim sferama.
Nadamo se kako ćemo kroz provedbu postići zacrtane ciljeve projekta: pronalaženje novih načina i metoda za ostvarivanje ideala jednakih mogućnosti, te pružanje potrebnih vještina mladim ljudima kako bi kroz volontiranje imali aktivnu ulogu u društvu za borbu protiv siromaštva i marginalizacije.
Program Mladi na djelu (Youth in Action)
Program ”Mladi na djelu” Europske unije namijenjen je mladima i organizacijama aktivnim u radu s mladima, koji se provodi u razdoblju od 2007. do 2013. godine. Glavnu riječ u osmišljavanju i provođenju projekata imaju upravo mladi. Ključna riječ je neformalno učenje, što znači da se ono odvija na ležeran način, uz zabavu, druženje, volontiranje i razmjenu iskustava.
Ciljevi programa Mladi na djelu su sljedeći: promicanje aktivnog građanstva mladih a posebno njihovog europskog građanstva, razvijanje solidarnosti i promicanje tolerancije među mladima, a posebno njegovanje društvene kohezije u Europskoj uniji, poticanje uzajamnog razumijevanja među mladima iz različitih zemalja, razvijanje kvalitetnih sustava potpore aktivnostima mladih i mogućnostima organizacijama civilnog društva na polju mladih, te promicanje europske suradnje u polju mladih.
Zavisno od pod-akcije, u programu Mladi na djelu mogu sudjelovati prijavitelji, partneri i sudionici iz različitih zemalja. Jedini uvjet koji mora biti zadovoljen jest to da barem jedan od partnera uključenih u projekt bude iz neke od 27 zemalja članica EU. Svi partneri i sudionici uključeni u projekt moraju biti iz tzv. programskih zemalja – tj. iz neke od 27 zemalja članica EU, Islanda, Lihtenštajna, Norveške, Turske, Švicarske i Hrvatske. Suradnja sa susjednim partnerskim zemljama Europske unije- koje se dijele u 3 regije: Jugoistočna Europa, Istočna Europe i Kavkaz, te Mediteranske zemlje- je moguća u nekoliko pod-akcija programa.
Nikolina Jureković
Odnosi s javnošću