U ugodnoj atmosferi dječjeg odjela Gradske knjižnice Primorac je s učenicima novogradiških osnovnih škola razgovarala o nastanku ovog djelomično i autobiografskog djela koje opisuje maturalno putovanje kroz mnoge interesantne doživljaje koje prolaze protagonisti. No, najveći kuriozitet je taj da sama autorica nikada nije ni išla na maturalno putovanje. U Osnovnoj školi na maturalac je nije pustila majka koja je bila zabrinuta za svoju djevojčicu. U srednjoj školi, pošto je pohađala 1.,2. i 3. razred tadašnju tzv. eksperimentalnu napredniju Gimnaziju, premjestivši polaznike njezinog razreda u klasični četvrti razred koji je već „obavio“ , također je propustila taj doživljaj. No zahvaljujući prepričavanjima prijatelja koji su išli na putovanje ali i svoje imaginacije napisala je dijelo koje je danas uvršteno u redovnu lektiru 7. razreda Osnovnih škola diljem Hrvatske.
– „Iz sitnih i malih životnih događaja može se napraviti literarno dijelo“. – riječi su ove autorice, kreativne u svakom pogledu književnosti kao umjetnosti, skromne i pristupačne veličine što je i danas dokazala odgovarajući osnovnoškolcima na razna pitanja o romanu.
Gradska knjižnica na čelu s prof. Biljanom Dakić i danas je, po tko za koji put, priredila ugodan i smion kulturni događaj. Učenici OŠ „Ljudevit Gaj“ i OŠ „Mato Lovrak“ pod vodstvom svojih nastavnica potrudili su se i pripremili za ovaj susret likovnim i dramskim izražanjem prikazavši roman kroz slike i odglumivši najzanimljivije sekvence fabule.
Branka Prmorac na kraju je zahvalila na gostoljubivosti domaćina i pohvalila nadarenost mladih Novogradiščana koji su iznenadili interpretacinom. No to ni ne čudi jer se upravo u Novoj gradiški priča najčišći hrvatski standardni književni jezik.
Uz ovakve susrete, dobar posao i susretljivost djelatnika kulturnih institucija grada ne bi bilo čudno da Nova Gradiška iznjedri još nekoliko Gavrana.