NOVA GRADIŠKA, 22. travanj 2016. – Zamjenica gradonačelnika Vesna Đapić danas je u Gradskoj knjižnici Nova Gradiška otvorila „Noć knjige 2016.“, manifestaciju kojom se petu godinu zaredom u našem gradu daje poticaj
kulturi čitanja, potiče razgovor o literaturi, književnosti i svemu onome što knjiga predstavlja ili treba predstavljati u suvremenom društvu.
Zahvalila je ravnateljici i djelatnicima knjižnice na vrijednim sadržajima koje pripremaju, na iznimnom trudu koji ulažu kako bi knjižnica uvijek bila dostupna djeci i mladima, ali i starijima, te mjesto kojemu se zbog različitih i vrijednih sadržaja uvijek rado vraćaju.
Prof. Biljana Dakić, ravnateljica Gradske knjižnice, pozdravljajući danas prije podne okupljene učenike, knjižničare i ravnatelje osnovnih škola novogradiškog kraja, da je ove godine Noć knjige je u znaku obilježavanja dviju velikih obljetnica u svjetskoj književnosti: 400 godina od smrti Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa, kao i 100. godišnjici od prvog objavljivanja Priča iz davnine Ivane Brlić- Mažuranić. Naglasila je da se i Nova Gradiška nalazi među 219 gradova i mjesta diljem Hrvatske koji ove godine obilježavaju Noć knjige.
Današnjem prijepodnevnom druženju na Odjelu za djecu nazočne su bile zamjenice gradonačelnika Vesna Đapić i MIrela Glavaš, te voditeljica gradskog odjela za društvene djelatnosti Mihaela Đeraj. Mogle su uživati u nastupu mladih glazbenih nada Glazbenog odjela OŠ „Mato Lovrak“. Na harmonici se predstavila učenica 6. razreda Amalija Tkalčec,a na gitari Roberta Pintarić, učenica 4. rauzreda. Pjesmu Nikole Šopa Pjesma najmanjem čovjeku, s kojom je sudjelovao na Državnoj smotri Lidrano 2016. u Šibeniku, krasnoslovio je Matko Vojnić, uč. 8.d r. OŠ Ljudevita Gaja.
Uz stoti rođendan objavljivanja antologijske knjige “Priče iz davnine” Ivane Brlić-Mažuranić, održan je kreativno-edukativni susret za učenike četvrtih razreda u kome će se odabrani učenici (po troje iz svake škole NG i okolice te iz područnih škola) natjecati u kvizu poznavanja priča “Šuma Striborova” i “Regoč” te sudjelovati u kreativnim radionicama na kojima će izrađivati stabla, tj. “čarobnu šumu” eko-tehnikama, dramatizirati ulomke iz priča i sastaviti vlastitu priču.
Cilj je ovog susreta, uz obilježavanje stoljeća od objave “Priča iz davnine” te upoznavanja s dragocjenim djelom “hrvatskoga Andersena”, poticanje izražavanja i kreativnosti učenika kroz međusobno druženje.