STARA GRADIŠKA, 3. veljače 2016. – Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncetracijskih logora, podružnica Sisačko – moslavačke županije danas je u sklopu programa “Da se ne zaboravi ” organiziralo obilježavanje
Dana Logora Stara Gradiška Okupilo se više od 400 bivših logoraša iz Hrvatske i BiH, predstavnika državne vlasti i više županija, brojnih gradova i općina, predstavnika udruga logoraša i udruga proisteklih iz Domovinskog rata.
Uz ostale, vijence su položili i svijeće zapalili pukovnik Vlado Čulina, izaslanik predsjednice i pokroviteljice ovog susreta, Kolinde Grabar-Kitarović, saborski zastupnik Antun Vidaković, izaslanik predsjednika Sabora Željka Rajnera, premijer Unsko-sanskog kantona Izudin Sareačević i predstavnici općina Ključ i Sanski Most.
Početak obilježavanja počeo je svetom misom u starogradiškoj spomen-crkvi sv. Mihaela, a potom su položeni vijenci i zapaljene svijeće kod spomen ploče na ulazu u bivši zatvor. Te kod spomenika u Domovinskom ratu poginulih hrvatskih branitelja sa područja Općine Stara Gradiška.
Komemoracija za sve žrtve starogradiškog kazamata i zajedničko druženje održani su u Domu kulture Stara Gradiška.
-Danas obilježavamo dan kada je ovaj logor morao biti zatvoren pod pritiskom svjetskih sila. Zatvoren je, a nije prošlo ni dva mjeseca ponovo je bio u funkciji. Kada je zatvoren logoraši nisu bili pušteni svojim kućama već su odvedeni u druge logore, Manjaču i ostale. Prema našim saznanjima kroz logor u Staroj Gradiški prošlo je oko 1700 logoraša, mahom Hrvata iz Hrvatske i dobrim dijelom Bošnjaka iz BiH. Prema našim saznanjima u logoru Stara Gradiška ubijeno je 13 osoba, što nije konačan broj jer dolazimo do novih saznanja. Slično je i s drugim logorima. Na području Hrvatske postojalo je tridesetak logora kroz koje je prošlo preko 30.000 ljudi od kojih je preko 300 ubijeno. Od onih koji su preživjeli dobar dio nije među nama jer su posljedice zatočenja doprinijele da ranije umru.
Da se takvi slučajevi ne bi zaboravili, gospodin Vlado Radošić, kome se još jednom zahvaljujem, jer je o logoru u Staroj Gradiški napisao knjigu Pakao srpskog logora Stara Gradiška 1991. godine – kazao je Ivan Lipak, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncetracijskih logora, podružnica Sisačko – moslavačke županije.
Okupljene je pozdravio i Velimir Paušić, načelnik Općine Stara Gradiška. Zahvalio je svima koji godinama dolaze u Staru Gradišku i ne dozvoljavaju da sjećanje na žrtve ovog mjesta padnu u zaborav.
Povodom ovog tradicionalnog obilježavanja fotoklub Nova Gradiška postaviti će izložbu radova svojih članova na temu Zatvor Stara Gradiška.
Izložba će biti postavljena u prizemlju zgrade Općine Stara Gradiška