Upala vanjskog zvukovoda je po definiciji je upala epitela horizontalnog i vertikalnog kanala uha. Vrlo je čest problem kod pasa i mačaka. Često se javlja i u kombinaciji sa drugim dermatološkim bolestima kao što su alergije na hranu, atopijski
dermatitis, kontaktni dermatitis te kod nekih sistemskih bolesti npr. hipotireoidizam ili tumora sertolijevih stanica. Najčešće se radi o bakterijskim infekcijama, stranim tijelima ( klasić divljeg ječma ), parazitima ( Otodectes cynotis, Demodex canis, Sarcoptes scabiei, Notoedres cati), gljivice (Mallassezia pachydermis), te kod nekih neoplazija.
Otodectes cynotis (ušni šugarac) je vrlo čest nalaz kod oboljenja uha tj. u više od 50% slučajeva uzročnik upale vanjskog zvukovoda kod mačke. Psi s dugim visećim ušima ( španijeli, baseti i sl.) su osjetljiviji od drugih. Učestalije kod pasa koji se često kupaju zbog zadržavanja vode u zvukovodu.
Simptomi su jaki svrbež, bol, potreba za češanjem, trešenje glavom, držanje glave nakrivljene u stranu oboljelog uha, nakupljanje veće količine cerumena, ovisno o uzročniku i drugog sadržaja ( gnoja i sl.).
Savjetujem vlasnicima da ne liječe upale uha samoinicijativno, nego da potraže pomoć veterinara koji će pregledati zvukovod, napraviti bris, pogledati sadržaj pod mikroskopom te dati ciljanu terapiju.