BISKUP UPUTIO PORUKU O OSTVARIVANJU KORIZMENIH PROGRAMA

1188 0

I ove korizme tijekom pobožnosti križnog puta petkom sakupljat ćemo milodare za one koji su najteže pogođeni siromaštvom, osamom i isključenošću, među kojima su i stanovnici prognaničkog naselja Kovačevac u Novoj Gradiški

 

POŽEGA, 15. veljače 2016. – Pod naslovom „Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan“ požeški biskup Antun Škvorčević uputio je vjernicima Poruku kojom ih poziva da što plodonosnije sudjeluju u ostvarivanju korizmenih programa Izvanrednog jubileja milosrđa. Ona se nadovezuje na Poslanicu o siromaštvu i demografskom stanju u Slavoniji, koju je napisao zajedno s đakovačko-osječkim nadbiskupom Đurom Hranićem.

 

U Poruci biskup podsjeća da je korizmena kateheza prva zadaća koju treba ostvarivati u svim župama  povezano s  pobožnošću križnoga puta petkom, za koje je pripravljena građa po učenju sv. Ivana Pavla II., utemeljitelja Požeške biskupije, dostavljena svećenicima i vjeroučiteljima. Potičući na sudjelovanje u katehezama biskup kaže: „Poput strastvenih učenika  u zrakoplovnoj školi, željnih poletjeti, uputimo se s posebnim žarom u ovogodišnju korizmu i neka nam ona bude svojevrsnom učionicom Božjega milosrđa po kojemu ćemo iskusiti visine i prostranstva života na koji nas je on pozvao i darovao nam ga u Isusu Kristu, u njegovoj ljubavi na križu i pobjedi nad smrću. Neka po vašoj vjerničkoj zauzetosti do svih vaših domova dopre toplina Božje nježnosti, napose u ona bračna i obiteljska stanja označena sebičnošću i zlom, svađama i podjelama, i neka rastvori sve skamenjene odnose te u međusobnoj pomirenosti iskusite kamo ste se vinuli putem praštanja i milosrđa.“

 

Druga zadaća koju biskup spominje u Poruci jesu subotnja  hodočašća vjernika iz župa pojedinih arhiđakonata u požešku Katedralu povezana s postizanjem jubilejskog oprosta. U Poruci biskup navodi: „Želio bih vas samo podsjetiti da je hodočašće u požešku Katedralu ove korizme, s prolazom kroz sveta vrata, slavljenjem sakramenta pomirenja i euharistije s primanjem svete pričesti te molitvom na nakanu pape Franje pred relikvijom sv. Ivana Pavla II. utemeljitelja naše Biskupije posebna prigoda za ostvarenje toga milosnog dara. (…) Pozivam vas da ne propustite hodočašća te da tako sudjelujete na putovima milosrđa. Dodaje da će mladi to ostvariti i svojim križnim putom 4. i 5. ožujka od Virovitice do Voćina i tamošnje svetišne crkve koja je jubilejska oprosna crkva.

 

Potom je biskup istaknuo: „Ovogodišnja korizma potiče nas da uz župne kateheze nastojimo konkretno u obitelji i društvu ostvarivati sedam tjelesnih i sedam duhovnih djela milosrđa. Ti čini dovode nas k ljudima pogođenima duhovnim ili tjelesnim patnjama, svađama i sukobima, siromaštvom i bolešću, nepravdama i isključenošću. Otvorimo svoje oči za njih u svim našim župama da ih prepoznamo, raspoložimo svoja srca i imajmo za njih vremena, posvjedočimo im blizinu i suosjećajnu toplinu da domišljatošću naše ljubavi osjete snagu Božjeg milosrđa i praštanja. Neka članovi župnih pastoralnih vijeća, osobito članovi karitativnih skupina, temeljito promisle na koji će način organizirano pristupiti potrebnima u svojoj župi.“ Još je kazao: „Na biskupijskoj razini i ove korizme tijekom pobožnosti križnog puta petkom sakupljat ćemo milodare za one koji su najteže pogođeni siromaštvom, osamom i isključenošću, među kojima su i stanovnici prognaničkog naselja Kovačevac kod Nove Gradiške. Kao i prijašnjih godina, na poziv našega Biskupijskog Caritasa djeca, osobito ovogodišnji prvopričesnici i krizmanici, u akciji „Djeca za djecu“ vježbat će svoju osjetljivost prema drugima prikupljanjem novčanih priloga za nabavu školskih knjiga djeci iz siromašnih obitelji.“

 

Biskup je zatim pozvao na nastojanje oko obnove sakramenta pomirenja: „Ove korizme u Godini milosrđa želimo se posebno usredotočiti  na sakrament pomirenja, koji redovito nazivamo ispovijed. Naime, sama njegova narav, kako uči II. vatikanski sabor, traži da ga ne ograničimo na privatni čin, samo na ispovijed grijeha u ispovjedaonici. U tom sakramentu na sasvim poseban način susrećemo Božje milosrđe te ga trebamo zajednički slaviti. Osim toga, to nam slavlje u svijest doziva činjenicu kako nas Božje milosrđe ne može ostaviti u grješnom stanju, nego od nas traži spremnost na obraćenje.“ Konkretno je biskup odredio: „Svećenici trebaju posebice prigodom korizmenih  „velikih“ ispovijedi organizirati slavlje pokorničkog bogoslužja na način kako određuje Red pokore te tako snažnije istaknuti zajedničarsko, crkveno značenje sakramenta pomirenja, uključujući i zahtjev za obraćenjem. Potrebno je uz to obnoviti svijest o svetoj pričesti kao sastavnom dijelu euharistijskog slavlja i ne povezivati njezino primanje sa sakramentom pomirenja, dijeleći svetu pričest odmah nakon ispovijedi.“ Kazao je da je navedeno nastojanje sastavni dio priprave za slavljenje Biskupijskog euharistijskog kongresa 2017. o 20. obljetnici uspostave Požeške biskupije.

 

Poruka završava riječima: „Pozivam vas da u svim našim župama tijekom korizme posvetite dovoljno vremena i pozornosti promišljanju veličine i značenja neprocjenjivog dara Božjeg milosrđa, otvorite mu svoje savjesti da biste bili njime što snažnije zahvaćeni te u svakodnevnom životu bili ‘Milosrdni kao Otac’.“

 

Cijeli tekst Korizmene poruke moguće je pročitati na službenom portalu Požeške biskupije www.pozeska-biskupija.com i u najnovijem broju „Zajedništva“, glasila Požeške biskupije.

 

Related Post